Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

150
Fot. Silar wikimedia.org

Kościół przeżywa dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Ulicami polskich miast i wiosek przejdą procesje eucharystyczne, które są wyrazem szacunku, miłości i wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii.

Ksiądz proboszcz Piotr Waleńdzik przypomniał, że święto ma swoją genezę w Wieczerniku. W Wielki Czwartek, kiedy Chrystus przed swoją męką i śmiercią, razem z apostołami zasiadł do ostatniej Wieczerzy, wziął w swoje ręce chleb, następnie kielich z winem – mówiąc: „To jest moje Ciało, to jest moja Krew”. Chrystus mówi przez te znaki – To Jestem Ja” – wyjaśnił duchowny.

Boże Ciało, to jedno z głównych świąt obchodzonych dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jak przypomniał kapłan, w Kościele rodzi się kult Eucharystii, żywej i realnej obecności Jezusa Chrystusa – umarłego i Zmartwychwstałego i obecnego pośród nas. „Ta eucharystyczna Obecność nieustannie nam przypomina – „Ja Jestem z wami, nie przestałem Być obecny pośród was” – przypomniał ksiądz proboszcz Piotr Waleńdzik.

Obchody Bożego Ciała zostały zapoczątkowane w 1246 roku w Belgii. Ich inicjatorką była święta Julianna z Liege, przeorysza klasztoru augustianek z Mont Cornillon, którą Jezus podczas objawienia prosił o święto Eucharystii. Pod wpływem tych objawień miejscowy biskup Robert ustanowił w 1246 roku święto Bożego Ciała, początkowo dla jego diecezji Liege. W 1252 roku legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię. Jednak dopiero po cudzie eucharystycznym, jaki zdarzył się w 1262 roku we włoskiej miejscowości Bolsena, gdzie Hostia zaczęła krwawić, papież Urban IV w 1264 roku bullą „Transiturus” ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła.

W polskiej tradycji dekoracje czterech ołtarzy nawiązują do Ewangelii, często także do wydarzeń z życia społecznego. Polską tradycją stają się również kwietne kobierce w kościołach, po których niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem.
Udział w mszy świętej jest dzisiaj obowiązkowy. Natomiast udział w procesji Bożego Ciała jest dobrowolny. Osoby uczestniczące w niej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

(iar)

Czego zazdroszczą nam Amerykanie? (SONDA)