Ksiądz musi mieć poczucie humoru

Papież Franciszek powiedział, że ksiądz musi mieć poczucie humoru i nie zajmować się plotkarstwem. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało tekst przemówienia Franciszka do wspólnoty księży przy kościele świętego Ludwika Króla Francji w Rzymie.

Papież przyjmując księży na audiencji powiedział, że w życiu wspólnotowym zawsze rodzi się pokusa podziałów, krytykowania i obmawiania innych. Zauważył, że plotkowanie to obyczaj małych, zamkniętych grup, szkodzący wszystkim. Dodał, że zamiast plotkować, lepiej skupić się na miłosierdziu Bożym.

Papież stwierdził, że księża, którzy chcą być intelektualistami, a nie duszpasterzami, powinni poprosić o przeniesienie do stanu świeckiego. Ponadto zauważył, że radości ze służby Bogu powinno towarzyszyć poczucie humoru. Franciszek powiedział: „ksiądz bez poczucia humoru nikomu się nie podoba.

Od razu widać, że coś jest nie tak”. Zachęcił księży, by naśladowali wielkich kaznodziejów, którzy śmiali się z innych i z siebie, a nawet z własnego cienia. Dodał, że poczucie humoru towarzyszy świętości.

(iar)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię