Bylica boże drzewko – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Bylica boże drzewko to roślina należąca do rodziny astrowatych. Ten wieloletni krzew osiąga do 1,5m wysokości, wyglądem przypomina koper, jest posiada orzeźwiający aromat cytrynowy, jak twierdzą niektórzy – podobny do coca-coli. Młode pędy rośliny są sztywne i proste, łukowato wyginają się do dołu.

Bylica posiada delikatne szarozielone listki, na szczytach pędów, pod koniec lata pojawiają się niewielkie żółtozielone koszyczki kwiatowe. Roślina pochodzi z Europy Wschodniej oraz Kukazu, lubi suche i mocno próchnicze gleby oraz duże nasłonecznienie, toleruje nawet 30stopniowy mróz. Jest ziołem o właściwościach wzmacniających cały organizm.

 

Napar z bylicy sprawdzi się w problemach trawieniem przepływem żółci. Zioło znane było już w czasach starożytnych, z jego właściwości korzystała także medycyna ludowa.

W dawnych czasach wierzono, że zioło posiada magiczne właściwości odpędzania złych duchów, do dzisiejszego dnia w kościele katolickim wykorzystuje się bylicę do wyrabiania kadzidła. Poniżej przedstawiamy skład bylicy bożego drzewka oraz jej właściwości prozdrowotne i lecznicze.

Skład

Właściwości bylicy wynikają z bogatego składu, znajdziemy w niej: olejki eterycznie, kwasy organiczne (m.in. kawowy i chlorogenowy), flawonoidy, żywice, gorycze, garbniki, sole mineralne, witaminę C, kumarynę oraz beta-karoten. Jest również źródłem alkaloidu abrotaniny.

Właściwości

W medycynie ludowej wykorzystywano ulistnione łodygi (czyli ziele) bylicy, które pozyskiwano latem. Z ziela sporządza się napar o właściwościach ściągających, żółciopędnych, przeciwzapalnych, żółciotwórczych oraz pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.

Bylica znana jest głównie jako zioło wspierające układ trawienia – ułatwia wytwarzanie i przepływ żółci, polecana jest szczególnie przy jej zastojach; wspomaga pracę wątroby oraz reguluje procesy trawienne, pobudza apetyt, usuwa pasożyty z jelit (owsiki i glisty). Pomoże przy wszelkiego rodzaju niestrawnościach, zaparciach i wzdęciach. Ponadto bylica posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe – co sprawdzi się w czasie przeziębienia.

Wzmacnia również organizm, w tym odporność. Dzięki działaniu napotnemu oraz moczopędnemu bylica oczyszcza organizm z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Zewnętrznie może być stosowana na trudno gojące się rany. Kobietom przyniesie ulgę przy obfitych miesiączkach.

Dawniej bylicę wkładano do szaf i szuflad w celu odstraszania moli i much. Świeżymi łodygami pocierano skórę, czym odstraszano komary. Bylica stosowana była również jako odświeżacz powietrza. Wkładana pod poduszkę miała ułatwić zasypianie. Odwar z bylicy bożego drzewka, szałwii, pokrzywy i rozmarynu stosowano jako lek na infekcje skórne; bylica w połączeniu z olejem roślinnym i mąką jęczmienną służyła do robienia okładów zewnętrznych na powiększenie gruczołów oraz innego rodzaju obrzęki. Zioło stosowani także jako naturalne lekarstwo na infekcje dróg oddechowych, ukąszenia insektów, dżumę, gościec oraz dychawicę.

 

Zastosowanie

Świeże i suszone listki bylicy można stosować kuchni jako przyprawę, dobrze sprawdzą się w tłustych pieczeniach, daniach rybnych, z drobiu, w sosach, twarogach, majonezach, sałatkach, a nawet ciastach. Ziele bylicy można również dodawać do kąpieli, wówczas poprawi krążenie i działać będzie wzmacniająco na skórę. Zioło można zastosować na włosy, wspomaga ono ich wzrost oraz zwalcza łupież. Kąpiele z dodatkiem bylicy oraz przemywanie skóry naparem koi podrażnienia skóry oraz pomaga zwalczyć zmiany skórne, w tym egzemę.

Regularne stosowanie płukanki do włosów z dodatkiem bylicy sprawi, że włosy stają się błyszczące, gładkie, miękkie w dotyku oraz wzmocnione. Aby przygotować płukankę 3 łyżeczki ziela bylicy zalewamy 0,5l gorącej wody i parzymy pod przykryciem przez 15 minut, Po tym czasie odcedzamy, po ostygnięciu płukanka jest gotowa do użycia.

Napar, który okaże się szczególnie pomocny w problemach z układem pokarmowym jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy 1 łyżeczkę suszu bylicy bożego drzewka zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie warto napar odsączyć, można spożywać po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie.

Przeciwskazania i środki ostrożności

Podobnie jak w przypadku wszystkich ziół, w stosowaniu bylicy należy zachować ostrożność, szczególnie dotyczy to osób podatnych na alergie. Bylica nie powinna być stosowana przez kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią oraz osoby z podejrzeniem kamicy żółciowej. Produkty, które zawierają bylicę należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza, w szczególności przed podaniem bylicy dzieciom.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię