Były dziennikarz BBC o ceremoniach ku czci Elżbiety II

Tysiące osób stoją w długiej kolejce w Londynie, by oddać hołd Elżbiecie II. Trumna z ciałem zmarłej przed tygodniem monarchini jest wystawiona na widok publiczny w Westmisterze. Na poniedziałek zaplanowany jest uroczysty pogrzeb. Tym samym zakończy się niezwykły 11-dniowy okres uroczystości żałobnych organizowanych w całym kraju.

 

Od momentu śmierci Elżbiety II w Zjednoczonym Królestwie organizowane są ceremonie, które mają czcić pamięć królowej. Trumna z jej ciałem była już w szkockim Edynburgu i w londyńskim Buckingham Palace. Były dziennikarz polskiej sekcji BBC Jan Repa mówi Polskiemu Radiu, że plan uroczystości pisany był dla każdego z narodów Wielkiej Brytanii.

 

„Wielka Brytania została sklecona z czterech narodów: Anglików, Szkotów, Walijczyków i północnych Irlandczyków. To narody o różnych tradycjach, językach, przyzwyczajeniach, nawet o różnym ustawodawstwie. W związku z tym należą się każdemu narodowi ukłony ze strony brytyjskiego establishmentu” – dodaje Jan Repa.

 

Były dziennikarz podkreśla, że w najbliższym czasie można spodziewać się w Wielkiej Brytanii ponownej dyskusji o tym, czy monarchia jest krajowi potrzebna. Król Karol III już zapowiedział, że będzie chciał nieco odchudzić monarchię. „Jest nawet mowa, żeby niektóre rezydencje królewskie przekazać publiczności, żeby były zabytkowymi pałacami, które się odwiedza tak jak w Polsce zwiedzamy Łazienki czy Wilanów” – dodaje Jan Repa.

Oprócz Buckingham Palace w Londynie oraz zamków w Windsorze i Balmoral rodzina królewska posiada kilkanaście innych wystawnych posiadłości w całej Wielkiej Brytanii.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię