Mówi się, że prawdziwy przyjaciel to skarb. Często jednak zdarza się, że przebywanie z osobami, których uważamy za przyjaciół, nie tylko nas nie uszczęśliwia, ale wręcz wyczerpuje emocjonalnie i odbiera radość z życia.
Jeżeli tak się dzieje, najprawdopodobniej otaczamy się toksycznymi przyjaciółmi. Co charakteryzuje taką osobę?
1. Traktuje Cię instrumentalnie. Szuka z Tobą kontaktu głównie wtedy, kiedy czegoś od Ciebie potrzebuje. Ty natomiast jesteś stroną, która stale inicjuje kontakt. Kiedy przestajesz mu/jej być potrzebny/a, ogranicza kontakt, a nawet go zrywa.
2. Jest nieprzewidywalny/a. Jednego dnia potrafi być „do rany przyłóż”, innego dnia – oschły i pozbawiony empatii wobec Ciebie.
3. Rzadko robi coś dla Ciebie, a kiedy już się tego podejmuje, oczekuje nieustannej wdzięczności.
4. Czujesz się spięty/a w jej/jego obecności.
5. Chętnie pożycza od Ciebie pieniądze, których potem nie oddaje. Bardzo łatwo znaleźć mu wymówkę, żeby przesunąć termin spłaty długu.
6. Nie potrafi cieszyć się z Twoich osiągnięć, łatwo je umniejsza.
7. Czyni złośliwe, raniące uwagi dotyczące Twojego wyglądu, utrzymując, że robi to „dla Twojego dobra”.
8. Jest zaborczy wobec Ciebie.
9. Chętnie Cię kontroluje.
10. Lubi obmawiać innych w Twojej obecności i plotkować na ich temat. Jeżeli tak się dzieje, możesz mieć pewność, że obgada również Ciebie za Twoimi plecami.
11. Pokazuje się z Tobą dla własnych korzyści, np. celem osiągnięcia awansu czy zdobycia lepszych ocen w szkole/na uczelni.
12. Nigdy nie ma dla Ciebie czasu, gdy go/jej potrzebujesz.
13. Manipuluje Tobą emocjonalnie na różne sposoby, np. wpędza w poczucie winy.
14. Próbuje Cię zmieniać, dając do zrozumienia, że ciągle nie jesteś wystarczająco dobry/a.
15. Jest skoncentrowany/a tylko na swojej osobie. Mówi tylko o sobie i swoich problemach, natomiast Twoje sprawy niewiele go/ją obchodzą.
16. Kiedy sprawi Ci przykrość lub w inny sposób zawini wobec Ciebie, nie umie przeprosić. Sprawia wręcz wrażenie, jakby słowo „przepraszam” nie istniało w jego/jej słowniku.
17. Nie czujesz od niego/niej wsparcia, gdy go potrzebujesz.
18. Twoje inne relacje cierpią – może izolować Cię od innych znajomych lub wciągać we własne podejrzane towarzystwo.
19. Krytykuje Cię, a nawet rani pod pretekstem „szczerości”. Nie jest to jednak krytyka konstruktywna, a taka, po usłyszeniu której spada Twoja samoocena i poczucie własnej wartości.
ZSS
Posłuchaj podcastów: