Chiny zaskoczyły świat nową technologią

Chiny są bliskie uniezależnienia się od USA oraz UE jeżeli chodzi o świat procesorów. Zobaczcie co stworzyli

Chińskie władze ciężko pracują nad opracowaniem własnych technologii a ostatnio zaprezentowały dwie nowe linie procesorów, które wydajnością mają potencjał konkurować z tymi światowej klasy. Rozmawiamy tutaj o serwerowej rodzinie KH-40000 oraz układach APU KX-6000G dla systemów wbudowanych.

Przedstawiciele zlokalizowanej w Szanghaju firmy Zhaoxin zapowiedzieli, że ich technologia pozwoli im na powolne uniezależnianie się od systemów amerykańskich czy unijnych. Zhaoxin KH-40000 to procesory typu x86 na architekturze Yongfeng w litografii 16 nm, które wspierają instrukcję AVX oraz AVX2. Ich domeną są nawet 32 rdzenie i taktowanie do 2,2 GHz.

Chińskie władze chcą też stworzyć własny system operacyjny. Rząd przeznaczył na ten cel środki. Ponadto pracują nad stworzeniem państwowego producenta procesorów o nazwie Tianhe-3

„Naszym celem jest stworzenie nowego ekosystemu sprzętowego, który nie będzie zależny od Doliny Krzemowej” — powiedział jeden z przedstawicieli. „Chcemy mieć możliwość kontrolowania własnego rozwoju sprzętu i oprogramowania dla naszych produktów, zamiast polegać na amerykańskiej technologii”.

Inny przedstawiciel dodał: „Chcemy mieć własny łańcuch dostaw chipów i innych części, tak abyśmy nie byli uzależnieni od zagranicznych producentów. Chcemy również móc rozwijać własne systemy operacyjne, które obecnie są w dużym stopniu uzależnione od oprogramowania amerykańskiego. „

Chociaż nowe procesory z Chin nie mogą jeszcze bezpośrednio konkurować z wiodącymi producentami procesorów z USA czy UE, firmy a Państwa Środka robią wielkie postępy w rozwoju technologicznym. Eksperci uważają, że po kilku latach kraj może całkowicie uniezależnić się od chipów z Zachodu.

W tym przypadku nie dotkną go żadne ograniczenia technologiczne i będą mogli podbić świat.

 

Jest zgoda w UE na uniwersalną ładowarkę do przenośnych urządzeń elektronicznych

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię