Ciekawostki na temat bielika amerykańskiego

Gdy pomyślimy o najbardziej majestatycznym ptaku żyjącym na Ziemi, prawdopodobnie pierwsza myśl w naszej głowie to orzeł bielik, który tak naprawdę… nie jest nawet orłem.

Bielik należy do rodziny jastrzębiowatych (podrodzina myszołowów), lecz od dawien dawna jest błędnie nazywany orłem.

Bielik amerykański jest symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych.

Zasięg występowania bielika w Ameryce Północnej obejmuje Kanadę i Alaskę, 48 kontynentalnych stanów USA oraz Meksyk. Jest spotykany nad otwartą wodą w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Gniazda zakłada na starych drzewach.

Bielik jest zaskakująco dużym ptakiem. Długość jego ciała osiąga do 90 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł nawet 2.5 metra! Nie utrudnia im to lotu, są zwinnymi i skutecznymi drapieżnikami. Samice są zwykle większe od samców. Ważą one od 4 do 7 kilogramów, natomiast samce od 3 do 5.5 kilograma. W cieplejszy okres roku bielik żywi się rybami, ptactwem wodnym, sarnami a nawet małymi warchlakami. Zimą spożywa głównie padlinę.

Gniazda budują w koronach drzew, często sosen lub na urwiskach płyt skalnych. Zawsze w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Gniazda są bardzo duże, ich średnica wynosi około dwóch metrów, a wysokość nawet cztery metry. Bieliki dobierają się w pary na całe życie. Nie zmienią swojego partnera, chyba że poprzedni niefortunnie zmarł. Para bielików wychowuje zwykle 2 młode, czasami jednak spotyka się aż 3 pisklęta.

Zasięg występowania w Europie tych wyjątkowych ptaków jest bardzo rozległy. Żyjące w Europie Bieliki nie wylatują na zimowiska. Cały rok spędzają w jednym miejscu. Natomiast ich kuzyni mieszkający między innymi w Rosji czy Kazachstanie, ze względu na ciężką kontynentalną zimę są zmuszone do zimowania w cieplejszych częściach globu, takich jak Turcja, Azerbejdżan, Afganistan czy Iran.

Bieliki żyjące w północnej części Skandynawii zimują w ciepłych europejskich krajach, czyli w Hiszpanii, Francji, w Holandii czy nawet na Malcie. Najbardziej wysunięte na zachód miejsce występowania bielika to część Islandii, a nawet zachodnie wybrzeża Grenlandii. Na wschodzie natomiast można go spotkać daleko na Japońskich i Rosyjskich Aleutach.

Bieliki mogą żyć nawet 50 lat. Przez pierwsze 5 lat swojego życia prowadzą głównie koczowniczy tryb życia, podczas którego dojrzewają płciowo. Potem często osiadają z partnerem lub partnerką w jednym gnieździe. Ptaki po wykluciu się mają brązowe upierzenie, lecz z czasem „płowieją” i mają coraz więcej śnieżnobiałych piór. Na początku wybarwia się ogon oraz pióra na szyi i głowie, następnie reszta ciała.

Bieliki doskonale znoszą życie w bardzo wysokich terenach górskich, nawet do 4 tysięcy metrów nad poziomem morza. Nie należy ich nigdy niepokoić, ponieważ wystraszone mogą nawet porzucić gniazdo.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię