W życie wchodzi nowy przepis dotyczący mammografii

Dobra wiadomość dla kobiet z tak zwanymi gęstymi piersiami. Food and Drugs Administration planuje wprowadzenie nowego przepisu dotyczącego badania przesiewowego – mammografii wykonanego u kobiet z gęstą tkanką piersi.

Przepis dotyczy dzielenia się informacją o gęstości piesi z pacjentem i lekarzem. Według FDA ta prosta zmiana może uratować wiele żyć.

Mammografia jest badaniem przesiewowym piersi, które pozwala wykryć raka. W prawie 50% mammografia wykrywa raka zanim guz stanie się wyczuwalny. Około 15% złośliwych nowotworów jest niewykrywana w badania. Wśród tych 15% jest wiele kobiet z gęstymi piersiami.

Gęstość piersi stwarza dwa zagrożenia

Wraz ze wzrostem gęstości piersi czułość badania pogarsza się. Gęste piersi mają więcej tkanki a mniej tłuszczu, dlatego mammograf może czasami nie wykryć guzów w gęstych piersiach. Na obrazach mammografii gęsta tkanka i nowotwór wyglądają w ten sam sposób – jak jednolity biały obszar. Na mammografii nie gęsta tkanka piersi jest ciemna i przezroczysta.

Dodatkowo, ze stopniem gęstości piersi wiąże się większe ryzyko zachorowania na raka piesi. Czym większa gęstość  tym więcej tkanki gruczołowej tym większe ryzyko, gdyż rak zagnieżdża się w tkance gruczołowej.

 

Nowy przepis może uratować wiele żyć

Po latach debat, FDA jest gotowa wprowadzić nowy przepis zobowiązujący pracowników służby zdrowia do podzielenia się z pacjentkami informacją o ich piersiach.
Dyrektor legislacyjny FDA powiedziała, że Agencja chce „zmodernizować badania przesiewowe w kierunku raka piersi wymagając od dostawców opieki zdrowotnej zidentyfikowania, czy pacjentka ma jedną z dwóch kategorii gęstości. Te kategorie to niskie lub wysokie zagęszczenie, wraz z akapitem na temat znaczenia gęstości piersi”.

Według ekspertów, informacja o gęstości piersi pomoże pacjentom jaki i lekarzom w podjęciu decyzji czy należy zlecić dalsze badania, takie jak USG czy MRI piersi, aby mieć pewność co do odczytu wyniku z mammografii.

Statystyki pokazują, że MRI może wykryć 14 dodatkowych nowotworów a USG do 4 dodatkowych nowotworów na 1000 kobiet w porównaniu z mammografią.

 

Cztery rodzaje gęstości tkanki piersi

Jak podaje CDC badanie mammograficzne dzieli gęstość piersi na cztery kategorie:

1. Piersi są prawie całkowicie tłuste – około 10% kobiet.

2. Rozproszona tkanka z obszarami gęstej tkanki – około 40% kobiet.

3. Piersi są nierównomiernie gęste na całej długości – około 40% kobiet.

4. Piersi są niezwykle gęste – około 10% kobiet.

Jeśli Twoje piersi są prawie całkowicie tłuste lub mają kilka obszarów gęstej tkanki, zostaną one sklasyfikowane jako o małej gęstości. Jeśli są równomiernie gęste lub bardzo gęste – jako  bardzo gęste.

Według National Cancer Institute (NCI) tylko mammografia może stwierdzić, w jakim stopniu kobieta ma gęste piersi.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z początkiem nowego roku.

ZDJĘCIE: Przedstawia cztery kategorie gęstości piersi. Od lewej tłuste, rozproszone, nierównomiernie gęste i gęste. Zdjęcie ze strony RSNA: Radiological Society of North America

Medytacja – dobroczynna dla zdrowia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię