Co jest na dnie piekielnej studni?

Pośrodku pustyni w prowincji al-Mahra we wschodnim Jemenie znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi. Otwór zwany Piekielną Studnią ma około 30 m średnicy i niekreśloną głębokość. Miejscowi wierzą, że stanowi wrota do piekieł.

Niedawno, bo we wrześniu tego roku 10 osobowa grupa grotołazów z  Caves Exploration Team, po raz pierwszy zeszła na dno tajemniczego tworu. Jak twierdza, nie znaleźli tak przejścia do innego wymiaru, a jedynie stalagmity, perły jaskiniowe, węże, żaby i martwe ptaki.

 

Choć tajemnica Piekielnej Studni została wyjaśniona, to jednak nadal nie wiadomo w jaki sposób ona powstała. Choć mają pewne teorie.

–  „Takie dziury powstają, gdy przestrzenie pod ziemią rozszerzają się, a kiedy są już bardzo duże, „dach” z powierzchni ziemi nie ma podpór i się zapada. Wtedy skały i opadający osad tworzą jaskinię. Oczywiście jest to proces, który trwa latami.

Tego typu zjawiska obserwujemy najczęściej w tzw. krajobrazach krasowych z wapiennym podłożem– tłumaczy Philip van Beynen z University of South Florida.

 

Grotołazi z Caves Exploration Team pobrali próbki wody, skał oraz gleby. Przebadanie próbek być może rzuci więcej światła na początki tego niezwykłego, geologicznego tworu.

MT

David Hahn – atomowy harcerz z Michigan

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię