Co robić jak zabraknie prądu?

energia

Nasza cywilizacja rozwinęła się w taki sposób, że głównym źródłem energii jest energia elektryczna.

Środki transportu wykorzystują głównie ropę naftową, natomiast gospodarstwa domowe działają zasilane prądem elektrycznym. Ogrzewanie, oświetlenie, internet czy telefon komórkowy są zasilane prądem. Jak przygotować się na tę przykrą ewentualność?

1. Awaria trwająca kilka godzin

Nie powinna sprawić większego problemu. Co prawda nie działa winda, ale nie musimy przejmować się stanem zapasów w lodówce. Naładowany telefon komórkowy będzie działał. W godzinach nocnych pozostaje rozwiązanie sposobu oświetlenia pomieszczeń.

2. Awaria do 24 godzin

Oprócz organizacji oświetlenia należy zainteresować się stanem zapasów w lodówce i w miarę możliwości te bardziej wrażliwe na zepsucie umieścić w chłodnym miejscu. Komórki ładujemy z powerbanków.

3. Awaria powyżej 24 godzin

Mogą wystąpić problemy nie tylko z oświetleniem, ale także z utrzymaniem zapasów żywności i komunikacją telefoniczną i internetową.

powerbank energia

Sprzęt na wypadek awarii

Warto wcześniej przemyśleć kilka kwestii związanych z zapatrzeniem w sprzęt na wypadek awarii, mogą one także być przydatne w życiu codziennym.

  • latarki
    nie muszą być bardzo mocne, jednak powinny dawać stałe, jasne źródło światła. Najlepiej, aby wszystkie były zasilane tym samym typem baterii AA lub AAA. Egzamin zdają akumulatorki przeznaczone do wielokrotnego ładowania.
  • świece
    wybieramy bezzapachowe i palące się równym płomieniem. Przy wyborze zwracają uwagę na to, z czego są wykonane. Np. parafina podczas spalania w twarzy rakotwórcze sadze.
  • powerbanki
    dobry powerbanków powinien być wyposażony w akumulator od 10000 do 20000 mAh. Dobrze jest, gdy posiadają ładowarkę solarną, ekran LCD, lub lampkę LED.

Ekwipunek dodatkowy

Warto zaopatrzyć się w koce lub ciepłe śpiwory, gdyż w miesiącach zimowych łatwo możne dojść do wyziębienia pomieszczeń mieszkalnych. Pamiętajmy, że ogrzewanie gazowe także uzależnione jest od energii elektrycznej.

Przerwy w dostawie prądu mogą zdarzyć się zawsze i choć nie stanowią poważniejszego zagrożenia, mogą przysporzyć sporo problemów.

Warto się na nie przygotować wcześniej.

Piramida przetrwania – 6 podstawowych zasad życia preppersów

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię