Pozycja do spania ma wpływ na nasze zdrowie i jakość snu

Zdrowy styl życia nie jest kompletny bez regularnego snu, który wspiera między innymi funkcje mózgu i zdrowie serca.

Odpowiedni sen może poprawić pamięć, zmniejszyć stres i stany zapalne, zmniejszyć ryzyko depresji a nawet zapobiec rakowi. Badania wykazały, że ludzie, którzy często śpią mniej niż sześć do siedmiu godzin każdej nocy, są bardziej narażeni na rozwój chorób.

Ale czas to nie wszystko. Czas nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na zdrowy snu. Pozycja do spania ma również duży wpływ na nasz stan zdrowia.

Zła pozycja do spania jest związana z bezdechem sennym, zgagą, zaburzeniami krążenia, problemami z brzuchem, bólami pleców i szyi, bólami głowy i skurczami mięśni, a na przedwczesnych zmarszczkach kończąc.

Spanie na plecach

Badania wykazują, że tylko osiem procent ludzi śpi w tej pozycji. National Sleep Foundation uważa, że ​​spanie na plecach jest najlepszą i najzdrowszą opcją dla większości ludzi. Umożliwia osobie ułożenie głowy, szyi i kręgosłupa w neutralnej pozycji, co pomaga ciału odpoczywać w nocy. Spanie na plecach zmniejsza również ciśnienie ciała i refluks. Jednak może mieć zły wpływ na osoby z bezdechem sennym. W tej pozycji język może blokować rurkę oddechową, co może być niebezpieczne wśród osób odczuwających duszność podczas snu.

Spanie na boku

Spanie na lewym boku może pomóc w zmniejszeniu refluksu, bólu pleców i szyi oraz chrapania. Największa tętnica ciała (aorta) skręca w lewo, co oznacza, że śpiąc na lewym boku wspomagamy cyrkulację krwi. Spanie na lewym boku polepsza pracę śledziony, organu odpowiadającego za oczyszczanie krwi i usuwanie resztek. Wybór lewego boku również ułatwia przepływ żółci przez wątrobę, a jednocześnie lepszą neutralizację nagromadzonych toksyn. Jest to najlepsza opcja dla osób z bezdechem sennym. Spanie na prawym boku jest zdecydowanie odradzane.

Pozycja płodowa

Jest to najczęstsza pozycja do spania. National Sleep Foundation twierdzi, że ​​41 procent dorosłych śpi w tej pozycji. Pozycja płodu działa dobrze u kobiet w ciąży i chrapiących. Zapewnia lepsze krążenie i zapobiega przyciśnięciu macicy do wątroby.
Jednak nie wszyscy mogą spać w pozycji embrionalnej. Osoba, która leży na boku, z nogami przy klatce piersiowej, naraża się na ból pleców, stawów oraz szyi. Jest odradzana przy zapaleniu stawów. Jest ona także zabójcza dla kręgosłupa, ponieważ przez wiele godzin jest on wygięty w łuk.

Na brzuchu

Spanie na brzuchu jest jedną z najgorszych pozycji do spania. Ogranicza dostęp do powietrza, dlatego szczególnie zagraża ludziom z astmą i bezdechem. Może powodować ból pleców i szyi oraz wywierać nacisk na mięśnie i stawy. Po przebudzeniu osoby śpiącej w tej pozycji często odczuwają drętwienie, mrowienie, bóle i podrażnione nerwy.

 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię