Globalne ocieplenie da się zatrzymać? Najnowszy raport

Globalne ocieplenie da się zatrzymać? Najnowszy raport

Temat globalnego ocieplenia spędza sen z powiek wszystkim. Powstają teorie naukowe spiskowe i każdy ma swoje poglądy na ten temat. Jednak zawsze budzi wiele emocji. Niektórzy boją się, inni odczuwają niepokój, a jeszcze inni śmieją się nie mając wiary w globalne ocieplenie. Najważniejsze jest jedno pytanie: czy proces można zatrzymać i czy da się go odwróć.

Zmiany klimatyczne

Nasza planeta podlega cyklicznym zmianom klimatu, od całkowych zlodowaceń obejmujących całą jej powierzchnię, aż po klimat łagodny lub nawet tropikalny. Obecnie znajdujemy się w momencie ocieplania, choć jeszcze 10 tys. lat temu znaczna część półkuli północnej pokryta była lodem. Przykładowo na terenie Polski od lodu wolny był jedynie 100 km pas na północ od Tatr. Problem polega na tym, że proces ocieplenia ostatnio znacznie przyspieszył. Tempo wzrostu temperatury wynosi obecnie 0,2° C w skali 10 lat. Badania wykazały, że dekada 2011-2021 byłą najcieplejszą w historii, a średnia temperatura była o 1,1° C wyższa do analogicznej sprzed epoki przemysłowej.

IPCC

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change) jest naukową, międzyrządową organizacją, utworzoną w roku 1988, na wniosek ONZ. Ma ona na celu dostarczanie naukowych, obiektywnych i niezależnych raportów ukazujących stan zmian klimatycznych. Siedzibą IPCC jest Genewa.

Najnowszy raport

Najnowszy raport IPCC stanowiący o klimacie na Ziemi jest dokumentem analizującym 14 tys. naukowych publikacji, w których 751 naukowców z różnych krajów przedstawia swoją wiedzę na temat dotychczasowych zmian klimatu, a także prognoz na przyszłość. Dokument ujrzał światło dzienne w roku 2021, jego główne ustalenia to:

  • powodem globalnego ocieplenia jest niewątpliwie działalność człowieka
  • globalne ocieplenie obejmuje lądy, oceany i atmosferę
  • wszystkie ostatnie 4 dekady były stopniowo coraz cieplejsze

Czy można odwrócić zmiany klimatyczne?

IPCC podaje gotowe rozwiązania problemu, ale nie będzie to łatwe ani dla gospodarki, ani dla polityków. Należy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przynajmniej o 45% do roku 2030 i do zera do roku 2050.
Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię