Czy diabetycy mogą jeść miód?

Miód, ceniony we wszystkich porach roku, zimą nabiera szczególnego znaczenia. Wtedy nie tylko świetnie smakuje, zastępuje niezdrową sacharozę, ale stanowi także ważny element profilaktyki zdrowotnej i naturalnej apteczki.

Trudno wyobrazić sobie wypieki bez udziału tego specyfiku,. Miód służy jako lek, pożywienie, przyprawa, a nawet kosmetyk o wszechstronnym działaniu.   Jednak, wśród nas są tacy, którzy muszą na niego uważać. Mowa o osobach dotkniętych cukrzycą.

Mamy dobre wiadomości. Miód nie jest niedostępny dla diabetyków, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, jeść mogą go jedynie osoby dotknięte cukrzycą typu II i w stabilnej, kontrolowanej fazie choroby. Z uwagi na bardzo wysoką zawartość cukru, miód ma wysoki indeks glikemiczny, o czym należy pamiętać.

Miód nie jest pokarmem zalecanym cukrzykom. Z uwagi na to, że zawiera mnóstwo cukrów prostych, przede wszystkim glukozę i fruktozę, dla diabetyków nie jest bezpieczny ani zalecany. Jednak, w określonych przypadkach mogą go jeść osoby chore na cukrzycę, pod warunkiem, że będzie on traktowany jako dodatek do pożywienia i jadany w niewielkich ilościach. W zupełności wystarczy łyżka dodana do jogurtu, czy płatki dosłodzone tym pszczelim produktem.

Znaczenie ma tu nie tylko rodzaj choroby, jej faza i aktualny stan pacjenta, ale także rodzaj miodu. Choć wszystkie jego gatunki mają podobnie wysoki indeks glikemiczny – wynosi on około 60, to jako jeden z najbardziej bezpiecznych wymieniany jest miód lipowy.  Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi zatem – mogą, choć okazjonalnie i w małych ilościach.

MT

Cukrzyca – nie tylko dieta pomaga

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię