Czy gimnastyka zapobiega stanom zapalnym?

Za każdym razem, gdy się gimnastykujemy, robimy coś dobrego dla swojego organizmu na wielu poziomach[…] – przekonuje dr Suzi Hong ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Przeciwzapalne skutki ćwiczeń są znane badaczom, ale odkrycie mechanizmu tego procesu daje szansę na bezpieczne maksymalizowanie korzyści – dodaje.

Jak to możliwe, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają, czy wręcz likwidują, toczące się w ciele stany zapalne?  Jak się okazuje, nie potrzeba wyczerpującego treningu, bo nawet regularne spacery, czy prosta gimnastyka dają pożądane efekty.

 

W czasie aktywności fizycznej organizm  aktywuje mózg i układ nerwowy sympatyczny  . Do krwiobiegu uwalniane są hormony , między innymi epinefryna i noradrenalina, które pobudzają receptory adrenergiczne komórek odpornościowych. To zmusza system immunologiczny do pracy

Nasze studium wykazało, że ćwiczenia nie muszą być intensywne, by pojawił się efekt przeciwzapalny. Wydaje się, że wystarczy 20-30 min umiarkowanych ćwiczeń, np. szybkiego chodu. Przekonanie, że trening oznacza dawanie z siebie wszystkiego przez długi czas, może odstraszać ludzi cierpiących na przewlekłe choroby zapalne, którzy mogliby znacznie skorzystać na aktywności fizycznej – przekonuje dr Suzi Hong,

 

Coraz więcej badań wykazuje zbawienne i wieloprofilowe skutki aktywności fizycznej. Zróbmy zatem przerwę na gimnastykę lub spacer, przed lekturą kolejnego tekstu.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię