Czy najlepsze pomysły powstają pod prysznicem? Oto co mówi nauka.

Wszyscy wiemy, że najlepsze pomysły są pod prysznicem lub w toalecie. Naukowcy w końcu postanowili zbadać to zjawisko i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Nowe badanie ujawnia stan „dryfu umysłu”.

Nowe badanie zostało przeprowadzone na University of Virginia. Prowadzi je Zac Irving, doktorant na Wydziale Filozofii i Kognitywistyki. Naukowiec stwierdził, że wszystkie dotychczasowe eksperymenty były bardzo niespójne i miały wiele niedociągnięć. Wcześniejsze odkrycia sugerują, że jeśli musisz zmienić swoje wzorce myślenia w stan „dryfowania”, aby obudzić swój umysł, musisz się nudzić.

Irving mówi, że to nieprawda. W rzeczywistości kreatywność jest wyzwalana poprzez równowagę między swobodnym przepływem pomysłów a stanem wysokiej koncentracji. – Tryb dryfu nigdy nie był testowany. Naukowcy twierdzili, że mierzono jedynie rozproszenie uczestników eksperymentu.

Ostatnie badanie przeprowadzono na 222 uczestnikach, głównie płci żeńskiej. Wszyscy uczestnicy mieli 90 sekund na znalezienie jak największej liczby alternatywnych zastosowań kilku prostych przedmiotów, takich jak nożyczki. Uczestnicy zostali następnie podzieleni na dwie grupy.

Jeden musiał obejrzeć wzruszającą 3-minutową scenę w filmie „Kiedy Harry poznał Sally”. Drugi, nagranie mężczyzny wieszającego ubrania, które trwało 90 sekund. Potem obie grupy miały nieoczekiwane dodatkowe 45 sekund na burzę mózgów. Naukowcy ocenili efekty na podstawie liczby pomysłów i ich oryginalności po obejrzanym filmiku. Naukowcy stwierdzili, że im bardziej angażujący film, tym bardziej pobudza kreatywność.

Wyniki te sugerują, że bardziej angażujące zadania prowadzą do produktywnych dryfów w naszych umysłach. Jednak nudne czynności mogą być korzystne, ponieważ mogą przesunąć cię między nudą a skupieniem, stwierdzili naukowcy. Przekonują oni, że idealny stan skupienia występuje wtedy, gdy wykonujemy umiarkowanie zaangażowane działania, które „wyznaczają pewne granice naszemu myśleniu”.

Co to ma wspólnego z braniem kąpieli pod prysznicem? Według naukowców wejście pod strumienia wody automatycznie zmienia sposób myślenia. Nasze umysły zaczynają swobodnie dryfować, subtelnie oscylując między skupieniem a luźnym myśleniem. Tutaj właśnie rodzą się najlepsze pomysły.

Bierzesz prysznic? Nie popełniaj tych 8 błędów

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię