Czy pomyślne życie seniora jest tylko możliwe na Florydzie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. Według raportu Center for the Future of Aging of the Milken Institute skupiającego się na kwestiach ekonomicznych i porządku publicznego – kładzenie zbyt dużego nacisku na pogodę, a nawet korzystne przepisy podatkowe niekoniecznie prowadzą do szczęśliwszego życia seniorów.

„Czynniki te stanowią tylko część złożonej infrastruktury i kontekstu społecznego, który wpływa na zdrowie, produktywność i cel życia w miarę starzenia się”, powiedzieli autorzy raportu Sindhu Kubendran i Liana Soll.

Instytut stworzył własny ranking najlepszych miejsc dla pomyślnego starzenia się, biorąc pod uwagę unikalny zestaw czynników, takich jak bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo finansowe i mobilność. Autorzy raportu skupili się na dużych metropoliach. Oto 5 najlepszych dla pomyślnego starzenia:

Provo-Orem, Utah

Na szczycie listy Milken najlepszych metropolii dla pomyślnego starzenia się znalazły się miasta bliźniacze Provo i Orem położone na południe od Salt Lake City. Znajdują się blisko pięciu parków narodowych co ułatwia prowadzenie aktywnego stylu życia. Mają wysoki standard opieki medycznej, Brigham Young University oferujący klasy dla seniorów oraz ponadprzeciętny wskaźnik wolontariatu wśród starszych osób. Podobnie jak Salt Lake City, mieszkańcy Provo i Orem mają niski wskaźnik cukrzycy, otyłości i choroby Alzheimera.

 

Madison, Wisconsin

Drugie miejsce wśród większych miast zajmuje Madison, stolica stanu i siedziba Uniwersytetu Wisconsin. Pomimo niższych zimowych temperatur, mieszkańcy Madison dużo spacerują dzięki przyjaznemu pieszym układowi miasta i reputacji miasta bycia bardzo bezpiecznym. Miasto zajęło szczególnie wysokie miejsce w zakresie opieki zdrowotnej, z dostępem do dużej liczby dostawców podstawowej opieki zdrowotnej i fizjoterapeutów. Wiele lokalnych szpitali oferuje oddziały geriatryczne, Alzheimera i odwykowe, co ułatwia uzyskanie specjalistycznej opieki, której wiele starszych osób potrzebuje.

Durham-Chapel Hill, Karolina Północna

Trzecie miejsce zajmuje kolejna para miast uniwersyteckich, Durham i Chapel Hill w Karolinie Północnej, w których znajdują się Duke University i University of North Carolina. Miasta będące częścią dynamicznie rozwijającego się Trójkąta Badawczego oferują niskie bezrobocie wśród starszych mieszkańców i to, co Kubendran i Soll nazywają „kulturą wolontariatu”. Obszar ten znalazł się najwyżej wśród większych regionów metropolitalnych w zakresie opieki zdrowotnej, w dużej mierze ze względu na najlepsze szpitale oraz dostęp do usług geriatrycznych i leczenia choroby Alzheimera. Cieszy się również dużą liczbą lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, co ułatwia mieszkańcom dostęp do podstawowych usług medycznych.

Salt Lake City w stanie Utah

Otoczone majestatycznym Wielkim Jeziorem Słonym i pokrytym śniegiem pasmem górskim Wasatch, Salt Lake City to idealne miejsce dla seniorów, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że SLC ma jedną z zdrowszych populacji dorosłych w kraju. Miasto posiada również liczne atrakcje kulturalne i wysoki wskaźnik zatrudnienia wśród osób powyżej 65 roku życia. Ta ostatnia przyczynia się do niskiego procentu ubóstwa wśród osób starszych.

Des Moines-West Des Moines, Iowa

Te dwa niepozorne miasta w Iowa oferują dobre warunki do życia i niskie koszty utrzymania, a kwitnąca scena kulturalna zapewnia dużo atrakcji. Metropolia oferuje wydarzenia kulturalne i festiwale, jedyne w swoim rodzaju sklepy, lokalne restauracje i modne bary. A wiele tras rowerowych i parków (a nawet kilka jezior) zapewnia możliwości rekreacji na świeżym powietrzu. Des Moines jest domem dla wielu firm ubezpieczeniowych, a koszt opieki długoterminowej jest stosunkowo niski.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię