Czy twoje ciało starzeje się szybciej niż powinno?

U większości osób wiek biologiczny jest zsynchronizowany z wiekiem chronologicznym. U tych osób, u których jest brak synchronizacji wpływy genetyczne i środowiskowe oraz wybory życiowe mogą albo przyspieszać lub spowalniać wiek biologiczny.

Jedno z badań przeprowadzonych w Nowej Zelandii na 1000 osobach w wieku 38 lat wykazało, że w grupie badanej stan organów, układu odpornościowego, zdrowia serca i telomerów wahał się od 30 do 60 lat.

Eksperci wymieniają 11 symptomów przedwczesnego starzenia:

Powolne chodzenie

Jeśli już przed 40 rokiem życia zauważasz, że twoje tempo chodzenia spowalnia może to oznaczać, że starzejesz się szybciej niż twój wiek chronologiczny.

Popraw swoje chodzenie zaczynając od 5 minut dziennie i zwiększaj do przynajmniej 30 minut. Spróbuj wykonać do 100 kroków na minutę. Chodzenie to jedno z najłatwiejszych i najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonać, aby poprawić swój stan zdrowia.

Plamy słoneczne

Brązowe plamy słoneczne najczęściej pojawiają się na twarzy, dłoniach i ramionach. Są powszechne, szczególnie u osób powyżej 50. roku życia. Większość z nich jest nieszkodliwa i jest spowodowana latami przebywania na słońcu. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli plamy:

 • są czarne,
 • zmieniają kształt,
 • zaczynają krwawić,
 • mają nierówne kształty.

Zawsze pokrywaj twarz i części ciała wystawione na słońce kremem ​​z filtrem. Unikaj przebywania na świeżym powietrzu między 10:00 a 14:00, kiedy słońce jest najsilniejsze.

Problemy z pamięcią

Łagodne zmiany w pamięci idą w parze z wiekiem i mogą zacząć się już po 40 roku życia. Przypominanie sobie nazwisk lub gdzie zostawiłeś klucze do auta, może zająć więcej czasu. Ale demencja czy choroba Alzheimera nie jest normalną częścią procesu starzenia. Choroba Alzheimera w dużej mierze pojawia się po 65 roku życia. Aby zachować trzeźwość umysłu:

Ból stawów

Nie każdy z wiekiem ma sztywne stawy. Ale twoje szanse na chorobę zwyrodnieniową stawów rosną wraz z wiekiem. Mężczyźni mają tendencję do odczuwania objawów po 45 roku życia, a kobiety po 55 roku. Nie ma lekarstwa na wyleczenie chorób stawów, ale można spowolnić postępy tych chorób. Ćwicz przynajmniej 15 minut dziennie. Wykonuj ćwiczenia gibkościowe, siłowe i aerobowe. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, najpierw skontaktuj się z lekarzem.

Sucha skóra

Z wiekiem Twoja skóra wytwarza mniej sebum. Może stać się sucha i matowa, zwłaszcza po 40. Ale suchość może być również spowodowana tym, co robisz (lub czego nie robisz). Aby temu zapobiec:

 • bierz krótkie kąpiele w nie gorącej wodzie,
 • bierz prysznic również w ciepłej, a nie gorącej wodzie,
 • delikatnie oczyszczaj skórę bez niepotrzebnego podrażniania,
 • dobrze nawilżaj skórę,
 • pij dużo wody,
 • nie spędzaj dużo czasu w suchym powietrzu,
 • zaopatrz się w nawilżacz do powietrza.

Jeśli Twoja skóra jest nadal bardzo sucha i swędząca, skontaktuj się z dermatologiem, aby wykluczyć problemy medyczne.

 

Podatność na siniaki

Jest to bardzo powszechne, ale dopiero po 60 roku życia. Twoja skóra staje się cieńsza i traci tłuszcz wraz z wiekiem. Twoje naczynia krwionośne również stają się bardziej kruche. Nawet niektóre leki mogą powodować więcej siniaków. Większość siniaków jest nieszkodliwa i samoistnie ustępuje. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

 • często masz dużo dużych siniaków, zwłaszcza na klatce piersiowej, plecach lub twarzy;
 • zacząłeś zauważać siniaki po rozpoczęciu przyjmowania nowego leku

Problemy z wchodzeniem po schodach

Jeśli w młodszym wieku zdarza ci się mieć problemy z wchodzeniem po schodach może to oznaczać przedwczesne starzenie. Przyczyn jest wiele. Może to być zwyczajny brak codziennych ćwiczeń lub nadwaga, ale może to być również oznaką problemów z sercem lub zapalenia stawów.

Obfita talia

Wraz z wiekiem tkanka tłuszczowa ma tendencję do przesuwania się do brzucha. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po menopauzie. Bez względu na wiek szeroka talia może wiązać się z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca i cukrzyca typu 2. Ryzyko wzrasta, gdy talia ma więcej niż 35 cali, jeśli jesteś kobietą lub jeśli jesteś mężczyzną z talią 40 plus. Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta to najlepsze sposoby na utrzymanie zdrowej talii.

Siła dłoni

Może się okazać, że twoje ręce będą musiały ciężej pracować przy otwieraniu słoika, albo twój chwyt na kierownicy nie jest tak mocny. Twoja siła chwytu zwykle zaczyna spadać po pięćdziesiątce. Możesz utrzymać mocne ręce, bawiąc się gliną, zgniatając piłkę stresową lub wyciskając wodę z myjki. Jeśli stracisz siłę chwytu we wcześniejszym wieku lub nagle, może to być oznaką zapalenia stawów, uszkodzenia nerwów lub innego problemu zdrowotnego.

Problemy ze wzrokiem

Po czterdziestce prawdopodobnie będziesz mieć problemy z widzeniem rzeczy z bliska. Nazywa się to starczowzrocznością. Czasami starzenie się powoduje poważniejsze problemy, takie jak jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Aby zmniejszyć ryzyko:

 • noś okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB,
 • przestań palić,
 • odżywiaj się zdrowo,
 • ćwicz,
 • regularnie, raz do roku odwiedzaj swojego okulistę.

Nieregularne okresy

Miesiączki zwykle stają się mniej regularne pod koniec na początku lub w połowie lat 40 – to perimenopauza. W USA średni wiek pełnej menopauzy wypada na 51,5 lat. W okresie perimenopauzy ciało wytwarza mniej estrogenu. Menopauza, przekwitanie, jest formą starzenia się kobiecego organizmu. Zbyt wczesna może oznaczać problemy zdrowotne i być oznaką braku synchronizacji między wiekiem biologicznym a chronologicznym.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię