Czym są okna startowe NASA?

XXI wiek obfituje w dynamiczny rozwój techniki i inżynierii powodując, że zachłannie podnosimy poprzeczkę dostępnej wiedzy. Specjaliści nie spoczywają na laurach i nie ustają w dążeniu do odkrywania wciąż więcej i więcej…

Przestrzeń kosmiczna to coś, co człowieka fascynowało od wieków i nie przestaje fascynować do dnia dzisiejszego. Dzięki ciężkiej pracy ekspertów informacje o kosmosie są dla nas niemal na wyciągnięcie ręki, a to dzieje się m.in. za sprawą rakiet wysyłanych w celu eksploracji przez załogi NASA.

 

Oczywiście, wystartowanie rakiety mającej pomóc w badaniach nad przestrzenią kosmiczną nie należy do łatwych zadań. Potrzebne są bardzo szczegółowe dane i wyliczenia, a te prowadzą do pojęcia okien startowych. Czym są?

Okno startowe to okres, w którym wysłany w przestrzeń kosmiczną pojazd jest w stanie osiągnąć zamierzony cel misji, na przykład dotrzeć na Księżyc, a następnie wrócić na Ziemię. Z reguły rakieta musi zdobyć konkretny punkt w przestrzeni kosmicznej w określonym czasie. Szerokość okna startowego jest najczęściej związana z warunkami, jakie panują akurat w przestrzeni kosmicznej, na przykład obecnością i położeniem ciał niebieskich, które mogłyby kolidować z lotem rakiety. Innym czynnikiem wpływającym na ramy okna startowego jest ogólny stan techniczny i możliwości pojazdu, a także ewentualne usterki w jego systemach.

 

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania eksploracji za pomocą pojazdu kosmicznego znacznie się różnią. Bardzo zróżnicowany jest również czas, który mija od otwarcia pierwszego okna startowego do otwarcia kolejnego okna dla danej misji. Czasem jest to okres stosunkowo krótki – kilka dni lub tygodni, ale mogą minąć lata, a nawet dziesiątki lub setki lat, zanim naukowcom uda się ponowić próbę. Różni się też czas, jaki okno startowe umożliwia na przeprowadzenie misji, czyli liczba dni, w ciągu których rakieta powinna osiągnąć dany cel.

Dlatego właśnie szczegółowe obliczenia są tak ważne, choć finalny efekt zawsze może zepsuć pogoda lub nieprzewidziane problemy techniczne rakiety.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię