Depresja zimowa – jak sobie z nią radzić

Depresja sezonowa nie jest ani kaprysem, ani zwykłym obniżeniem nastroju. To zaburzenie wywołane niedostatkiem światła słonecznego, które dotyka coraz większej liczby ludzi.

Choć nie jest oficjalnie uznaną jednostką chorobową, to w podręcznikach psychiatrii opisywana jest często, pod fachową nazwą sezonowa choroba afektywna (z ang. SAD, Seasoal Affective Disorder).

 

To zaburzenie może się objawiać obniżeniem nastroju, ale również przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami łaknienia i snu, zmniejszoną odpornością, bowiem wpływa również na zmiany somatyczne. Depresja sezonowa ma, póki co nieznaną etiologię, choć lekarze coraz częściej wiążą ją z nadmiernym wydzielaniem melatoniny, co wpływa realnie na obniżenie poziomu serotoniny. Mówiąc krótko – niedostatek światła słonecznego powoduje biochemiczne, szkodliwe zmiany w mózgu.

To uciążliwe zaburzenie potrafi znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednak na szczęście istnieją sposoby na łagodzenie objawów. Konieczna będzie wizyta u lekarza, który zapewne zapisze witaminę D w odpowiednich dawkach. Samemu również można sobie pomóc na kilka prostych sposobów.

Aktywność na świeżym powietrzu

Pomimo niezachęcającej pogody nie warto rezygnować  z aktywności na świeżym powietrzu. Mogą być to energiczne spacery, marszobiegi, chodzenie  z kijkami, jazda na rowerze i wiele innych. Każdy może dopasować rodzaj ruchu do możliwości własnego organizmu.  Dotlenienie, lepiej pracujący układ krążenia i łapanie promieni zimowego i jesiennego słońca mają zbawienny wpływ na organizm.

Olejek pomarańczowy

Naturalny olejek eteryczny z pomarańczy ma dobroczynny wpływ na nastrój. Kilka kropel wlanych do kominka aromaterapeutycznego pomoże w poprawie nastroju, a co za tym idzie, pobudzi mózg do wydzielania serotoniny. Można dodać też olejek goździkowy lub lawendowy. Ten ostatni działa uspokajająco i nasennie.

 

Relaks

Tak bardzo niedoceniany we współczesnym świecie, a tak bardzo potrzebny odpoczynek. Nie wolno o nim zapominać. Niech będzie połączony z chwilą przyjemności. Dobra książka, może odcinek ulubionego serialu, lub aromatyczna kąpiel? Ważne, żeby każdy dobrał sobie to, co dla niego miłe i rozkoszował się chwilą dla siebie, bez poczucia winy.

 

Zdrowa dieta

Konieczne jest zrezygnowanie z produktów wysokoprzetworzonych i zastąpienie ich domowymi posiłkami. Mogą być proste i łatwe w przygotowaniu. Ważne, żeby były oparte na naturalnych, najlepiej sezonowych składnikach i węglowodanach z nieoczyszczonych, pełnoziarnistych produktów.

 

Medytacja i autorelaksacja

Medytacja, treningi oddechowe, wizualizacje autorelaksacyjne, oparte na przyjemnych, łagodnych doznaniach to bardzo ważna część zarówno profilaktyki sezonowej depresji, jak i jej leczenia.

 

Jeżeli pomimo wszystko objawy nie ustępują lub się nasilają, konieczna będzie wizyta u lekarza. Być może rozwija się depresja kliniczna i konieczna będzie farmakoterapia, psychoterapia i inne konieczne działania. Jeżeli lekarz psychiatra stwierdzi zaburzenie afektywne sezonowe, najprawdopodobniej skieruje na fototerapię. Naświetlanie specjalnymi lampami dość szybko niweluje niedobory korzystnych pasm promieniowania ultrafioletowego i pozwala wrócić do pełni formy.

MT

Depresja jest śmiertelnie niebezpieczną chorobą

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię