Doskwiera ci depresja? Unikaj tych produktów spożywczych.

To co spożywamy ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne. Badania wykazują, że niektóre produkty spożywcze mogą pogłębiać stany lękowe i depresję.

Oto 6 produktów spożywczych, które mogą wywoływać depresję i stany lękowe. Wyklucz je z jadłospisu, albo przynajmniej ogranicz do minimum ich spożywanie.

 

1. Cukier

Od próchnicy po otyłość, cukier jest naszym wrogiem. Cukier nie tylko ma wpływ na nasze ciało, ale również zdrowie psychiczne. Cukier to zastrzyk energii. Nasza energia szybko rośnie i spada,  wraz z nią nasza adrenalina i kortyzol. Takie nienaturalne wahania mogą wywoływać ataki niepokoju, paniki, a nawet depresji.

2. Żywność przetworzona

W każde przetworzonej żywności oprócz cukrów i sztucznych dodatków jest również dużo soli. Sól podnosi ciśnienie krwi. Z reguły żywność przetworzona jest sprzedawana w puszkach lub plastikowych pojemnikach. Oba mogą zawierać BPA, bisfenolem A. Jest to substancja chemiczna wpływająca na zmiany nastroju.

3. Fast foody i wypieki

Według badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria i Uniwersytetu w Granadzie spożywanie komercyjnych wypieków – ciastek, ciasteczek, rogalików, pączków; i fast foodów – hamburgerów, hot dogów, pizzy jest powiązane z depresją. Osoby spożywające duże ilości żywności z tych dwóch grup są o 51% bardziej narażeni na rozwój depresji.

4. Żywność smażona

Badania opublikowane w National Library of Medicine sugerują, że częstość spożywania smażonych potraw wiąże się z mniejszą odpornością na depresję. Smażona żywność, szczególnie ta na głębokim oleju jest ciężkostrawna i mało wartościowa. Zbyt duże spożywanie żywności z tej grupy może prowadzić do problemów układu pokarmowego, refluksu, dolegliwości jelitowych, nadmiernych gazów i wypróżnień, bólów brzucha. Symptomy te mogą powodować problemy ze spaniem, ogólnym wypoczynkiem a to może prowadzić do rozdrażnienia, zmian nastrój i sytuacji lękowych.

 

5. Kofeina

Kofeina stymuluje układ nerwowy. Jej nadmierne spożycie może prowadzić do podrażnienia, bezsenności, kołatania serca i zmian nastroju. Jeśli bez kawy nie możesz przeżyć poranka, przynajmniej pij herbatę i napoje energetyczne bez kofeiny.

6. Sztuczne dodatki w produktach spożywczych

Badania pokazują, że MSG, niektóre słodziki, barwniki mają wpływ na nasze psychiczne samopoczucie. Ich spożywanie wiąże się z bólami głowy, zmęczeniem, zmianami nastroju, lękami i depresją. Niektóre badania sugerują, że aspartam  i inne sztuczne słodziki zwiększają ilość szkodliwych bakterii w jelitach, co może prowadzić do pogorszenia do niepokoju.

ZJ

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię