Dieta śródziemnomorska łagodzi stres

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego Amerykanie są najbardziej zestresowanymi ludźmi na świecie. Stres ma nie tylko negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale także zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i choroba Alzheimera, i wiąże się z wyższą śmiertelnością.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Wake Forest School of Medicine dieta śródziemnomorska może być stosunkowo prostym sposobem na złagodzenie fizjologicznych skutków stresu i promowanie zdrowego starzenia się.

„Bardzo trudno jest kontrolować lub redukować czynniki stresogenne w naszym życiu” – powiedziała dr Carol A. Shively, profesor patologii i medycyny porównawczej w Wake Forest School of Medicine i główny badacz. „Wiemy jednak, że możemy kontrolować naszą dietę, a wcześniejsze badania obserwacyjne sugerują, że niższy odczuwalny stres wiąże się z wysokim spożyciem owoców i warzyw.”

Większość Amerykanów spożywa dietę bogatą w białko zwierzęce i tłuszcze nasycone, sól i cukier. Doktor Shively dodaje, że dieta ta „pogorszyła reakcję organizmu na stres w porównaniu z dietą śródziemnomorską, w której większość białka i tłuszczu pochodzi ze źródeł roślinnych.”

 

Aby określić wpływ diety na reakcje na stres, naukowcy zmierzyli zmiany we współczulnym i przywspółczulnym układzie nerwowym oraz w kortyzolu, hormonie nadnerczy, w odpowiedzi na ostry i przewlekły stres.

Współczulny układ nerwowy bierze udział w reakcji „walcz lub uciekaj” i reguluje funkcje organizmu, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Przywspółczulny układ nerwowy ma przeciwne skutki, które pomagają organizmowi wrócić do spokojniejszego stanu. Wysoka aktywność współczulnego układu nerwowego może być szkodliwa dla zdrowia, więc utrzymanie zdrowej równowagi między tymi dwoma systemami jest ważne, twierdzą badacze.

Kortyzol, główny hormon stresu w organizmie, pomaga organizmowi uzyskać dostęp do zasobów potrzebnych do walki lub ucieczki. Jednak jeśli stres jest ciągły, poziom kortyzolu pozostaje wysoki i uszkadza tkanki.

 

 

„Nasze badanie wykazało, że dieta śródziemnomorska przesunęła równowagę w kierunku przywspółczulnego układu nerwowego, co jest dobre dla zdrowia” – powiedział Shively. „Z kolei dieta zachodnia zwiększyła przychylną reakcję na stres, co podtrzymuje człowieka w ciągłej panice – a to nie jest zdrowe”.

Wyniki badania sugerują, że przyjęcie w całej populacji diety podobnej do śródziemnomorskiej może zapewnić stosunkowo prostą i opłacalną interwencję w celu zmniejszenia negatywnego wpływu stresu psychicznego na zdrowie i opóźnienia starzenia się układu nerwowego.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię