Dlaczego warto jeść czereśnie?

Czereśnie przybyły do Ameryki Północnej wraz z pierwszymi osadnikami z regionu dzisiejszej Holandii na początku XVII wieku. Później francuscy koloniści zaczęli sadzić drzewa wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca i obszaru Wielkich Jezior.

Dziś Bing jest najbardziej znaną odmianą czereśni. Tuż za nią są odmiany Rainier i Lambert. Razem stanowią ponad 95 procent produkcji czereśni w Stanach Zjednoczonych, gdzie produkuje się ponad 550 milionów funtów czereśni rocznie.

Czereśnie są niskokaloryczne i zawierają duże ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Oto dlaczego warto jeść czereśnie:

Czereśnie zwalczają stany zapalne

Badania sugerują, że czereśnie pomagają obniżyć biomarkery stanów zapalnych w organizmie oraz zapobiegają przewlekłym chorobom zapalnym.

Czereśnie pomagają w lepszym śnie

Są naturalnym lekarstwem na sen. Badania pokazują, że sok z czereśni działa na trzy hormony odpowiedzialne za sen melatoninę, tryptofan i serotoninę.

Czereśnie dbają o zdrowie serca

Dzięki swoim właściwościom antyzapalnym, spowalniają zmiany zachodzące w tętnicach i żyłach zapobiegając zmianom miażdżycowym i chorobom serca.

Czereśnie poprawiają ciśnienie krwi

Owoce te zawierają duże ilości potasu dzięki czemu chronią organizm przed wysokim ciśnieniem krwi.

Czereśnie obniżają poziom cholesterolu

Są bogate w silny przeciwutleniacz – antocyjan, który badania wykazują zwiększa poziom dobrego cholesterolu i obniża poziom cholesterolu LDL.

Czereśnie mogą pomóc w zwalczaniu raka

Najnowsze badania laboratoryjne pokazują, że sok z czereśni hamuje wzrost komórek rakowych piersi.

Czereśnie wspomagają zdrowie mózgu

Zawarte w nich polifenole i przeciwutleniacze mają ochronny wpływ na mózg. Poprawiają funkcje poznawcze mózgu, w tym pamięć.

Czereśnie zawierają ważne witaminy i minerały

Czereśnie zawierają ważne dla zdrowia organizmu witaminy i minerały. Wśród nich są witaminy C, A i K, wapń, magnez, potas, beta-karoten, cholinę, błonnik.

 

Czereśnie są bogate w przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze chronią komórki przed wolnymi rodnikami i codziennymi uszkodzeniami.

Czereśnie wspomagają pracę leków

Czereśnie wspomagają pracę leków na dnę moczanową. Badania pokazują, że picie soku z czereśni zmniejsza prawdopodobieństwo napadów silnego bólu związanych z podagrą.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię