Dom zaprojektowany przez BXB Studio Bogusław Barnaś, nawiązujący do bogatego dziedzictwa architektonicznego regionu, został uznany za „najlepszą prywatną rezydencję na świecie” podczas tegorocznej edycji Global Architecture & Design Awards.
Triumfująca w kategorii przeznaczonej dla małych i średnich domów „Małopolska Chata Podcieniowa” została doceniona przez komisję orzekającą za trwałość i ponadczasowość.
Na planie otwartym w części dziennej znajdują się godne uwagi elementy, takie jak wspaniały „pływający kominek” i szklane tafle sięgające od podłogi do sufitu, z których roztacza się widok na okolicę. W swojej ocenie sędziowie powoływali się również na szacunek dla tradycji regionu.
„Głęboko wierzymy, że jest to czynnik, który sprawia, że jest to coś więcej niż tylko kolejny nowoczesny dom”
Zainspirowany domami znajdującymi się na malowniczym rynku Lanckorony, małej wsi na południowy zachód od Krakowa, proces budowy realizowany był w latach 2017-2020. „Projektując ten dom, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego” – mówi architekt Bogusław Barnaś
Zaprojektowany przez BXB Studio Bogusław Barnaś i zlokalizowany w Zabierzowie, zespół realizujący projekt podporządkował się lokalnym przepisom, które zezwalały na realizację jedynie parterowego domu z poddaszem szczytowym. „Pomimo restrykcyjnych przepisów udało nam się stworzyć ciekawą strukturę” – powiedzieli pracownicy BXB Studio Bogusław Banaś.
„Twórczo wykorzystaliśmy topografię malowniczej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji budynku dwukondygnacyjnego”.
Właściciel posiadłości, z zawodu fotograf, zlecił studiu stworzenie domu, który zmaksymalizowałby oszałamiające widoki okolicy. Z biegiem czasu architekci wprowadzili cechy charakterystyczne dla bardziej historycznych budynków regionu, ponieważ właśnie to spowodowało zmaksymalizowanie widoków.
„Ta ewolucja pozwoliła nam stworzyć formę idealnie dopasowaną do oczekiwań inwestora pod względem funkcjonalności, przestrzeni i wyglądu.”
„Parter, który jest modernistyczny i całkowicie przeszklony od strony południowej, został wykończony naturalnie patynującym i postarzającym drewnem, co widać w historycznych domach pod okapami. Kontrastowa, wyrazista forma poddasza została natomiast wykończona nowoczesnym materiałem, blachodachówką Ruukki Classic, która definiuje precyzyjny detal architektoniczny.”
Dla BXB Studio Bogusław Barnaś uznanie branży nie jest niczym nowym. Założona przez Barnasia w 2009 roku pracownia wielokrotnie była doceniana za nowatorskie podejście do projektu i szacunek dla tradycji. Kładąc nacisk na związek człowieka z naturą, w ostatnim czasie pracownia mocno flirtowała z tzw. stylem zakopiańskim oraz tradycyjną polską drewnianą architekturą sakralną.