Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

źródło: pexels.com

W samo południe pod Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago odbyło się uroczyste podniesienie polskiej flagi. Byliśmy tam z kamerą.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone od 2004 roku. 2 maja celebrujemy także Dzień Polaków i Polonii za Granicą.

Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła – przypomina Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. 2 maja to wyjątkowa data – występuje pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Obok oficjalnych uroczystości w Polsce przyjął się zwyczaj noszenia kokardy narodowej. Święto flagi obchodzone jest nie tylko nad Wisłą, lecz także w Stanach Zjednoczonych, w Chinach, na Ukrainie czy w Finlandii.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię