Dziś mija 100. rocznica urodzin Friedricha Dürrenmatta

Dziś mija 100. rocznica urodzin szwajcarskiego pisarza Friedricha Dürrenmatta. Zdaniem niektórych krytyków literackich, należy on do najwybitniejszych niemieckojęzycznych dramaturgów wszech czasów. Z powodu pandemii koronawirusa wiele poświęconych mu wydarzeń zostało przesuniętych na wiosnę.

Urządzona z rozmachem wystawa w Centre Dürrenmatt Neuchâtel ma zostać otwarta dopiero w lutym. Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Friedricha Dürrenmatta szwajcarski nadawca SRF wyemituje jednak do 8 stycznia ponad 30 audycji i filmów dokumentalnych. W niemieckiej prasie ukazała się niezliczona liczba artykułów poświęconych pisarzowi. „Dürrenmatt przez całe życie celnie pokazywał absurdalność otaczającego go świata” – pisze tygodnik „Die Zeit”.

 

W swoich dziełach Friedrich Dürrenmatt posługiwał się głównie groteską, farsą i parodią. „Jego grywane na całym świecie sztuki jak 'Wizyta starszej pani’ ukazują konflikty między jednostką a zbiorowością, apelując o szacunek dla ludzkiego sumienia” – powiedział kilka lat temu polsko-niemiecki krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki.

Friedrich Dürrenmatt jest zaliczany do grona najwybitniejszych dramaturgów obszaru języka niemieckiego. Oparte na jego sztukach scenariusze wzbogaciły także światową kinematografię.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię