Filmowe wieczory grozy w najlepszym wydaniu

Horror to jeden z gatunków filmowych, które nikogo nie pozostawiają obojętnym. Jedni je kochają, inni nienawidzą.  Coraz dłuższe jesienne wieczory i zbliżające się wielkimi krokami Halloween to dobra okazja, żeby zrobić przegląd 10 najlepszych horrorów XXI wieku. Oczywiście, jak zawsze subiektywny.

Popcorn przygotowany? Miejsce w ulubionym fotelu zajęte? Zatem start!

1. Doktor Sen – Doctor Sleep

Kontynuacja kultowego Lśnienia mistrza horrorów Stephena Kinga pokazuje, że dobre nie zawsze jest wrogiem lepszego. Produkcja z 2019 zgromadziła nie tylko doskonałą obsadę, ale także wielowymiarowe wątki, które pozostawiają niedosyt rodząc setki pytań. Zdecydowanie pozycja konieczna dla wielbicieli horrorów psychologicznych.

 

2. Annabelle

I znów ciąg dalszy kultowej opowieści w udanym wydaniu. Znana doskonale fanom gatunku „Obecność” ma swój ciąg dalszy jako historia o morderczej, nawiedzonej lalce. Podobno opartej na faktach, a samą Anabelle (te prawdziwą) można obejrzeć  w Warren’s Occult Museum  w mieście Monroe w stanie Connecicut. Jak twierdzą właściciele, Warrenowie, lalka uciekła już z ekspozycji i obecnie trzymana jest w zabezpieczonej gablocie opatrzonej tabliczką z zakazem jej otwierania.

3. Suspiria

Niezwykle brutalne sceny zaspokoją żądze wielbicieli hektolitrów krwi. Smaczku tej niezbyt subtelnej produkcji dodaje świadomość, że akcja jest oparta częściowo na autentycznych wydarzeniach ze szkoły baletowej,  w której praktykowano okultystyczne rytuały.

 

4. Shutter – Widmo

Siła tej tajskiej produkcji tkwi przede wszystkim w absolutnie zaskakującym i nieprzewidzianym zakończeniu. Choć sama akcja również trzyma w napięciu. Dla koneserów.

5. To my – Us

Doskonale trzymająca w napięciu opowieść poruszająca wiele bolączek współczesnego świata. Mistrzowsko wplecione w fabułę wątki dotyczące autentycznych spraw, w polewie z kina grozy co najmniej przyzwoitej jakości. Wisienką na torcie jest perfekcyjna kreacja głównej bohaterki występującej w podwójnej roli.

6. Sierociniec – The Orphanage

Utrata dziecka zawsze jest horrorem dla rodziców i przeżyciem cierpienia nie dającego się opisać. Tutaj jako motyw główny okraszona klasycznymi elementami kina grozy. Jest tu i opuszczony dom, duchy, tajemnica i zdeformowane, skrzywdzone dziecko

7. Silent Hill

Ekranizacja kultowej gry komputerowej i horror w esencjonalnym wydaniu. Niezwykle plastyczny film, bardzo dobrze oddający klimat gry – opuszczone i ciche, jak nazwa wskazuje Silent Hill zmienia się w ociekający krwią, makabryczny park pełen potworów rodem z najstraszniejszych koszmarów.

8. Naznaczony – Insidious

Niski budżet nie przeszkodził w stworzeniu duszącego narastającą grozą filmu. Ponure, nastrojowe, klimatyczne ghost story.

9. Coś za mną chodzi – It Follows

Horror ery #MeToo o byciu kobietą w świecie kultury gwałtu.  Po obejrzeniu tego filmu żaden przechodzień nie będzie już nigdy przypadkowy.

 

10. Egzorcyzmy Emily Rose – The Exorcism of Emily Rose

Na koniec pozycja kultowa i niezwykle przerażająca. Nawet po kilkukrotnym obejrzeniu produkcji, rodzą się kolejne i ciągle nowe pytania, a stare nie znajdują odpowiedzi. Perfekcyjnie zagrana rola tytułowa i wyraziste postaci poboczne, tylko dodają smaczku.

 

Najlepsze komedie z lat 70-tych

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię