Funkcjonalnie urządzona kawalerka

W ostatnim czasie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jednopokojowe, czyli tzw. kawalerki.

Najczęściej są to wnętrza z osobną kuchnią lub takie, gdzie w jednym pomieszczeniu mieści się również aneks kuchenny. Ze względu na niewielki metraż, aranżacja kawalerki to często prawdziwe wyzwanie zarówno dla samych właścicieli, jak i projektantów wnętrz. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawowe zasady, którymi warto kierować się przy urządzaniu niewielkiej przestrzeni tak, by była ona maksymalnie funkcjonalna i praktyczna.

Po pierwsze: postaw na jasne barwy

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrane kolory potrafią zdziałać cuda w małym mieszkaniu. Aby mieszkanie sprawiało wrażenie większego, wystarczy zrezygnować z mocnych i ciemnych kolorów, a w ich miejsce wybrać biel, odcieniu beżu, kremu lub szarości. Jasne barwy można złamać bardziej intensywnymi dodatkami dlatego, jeśli naprawdę lubimy ciemne kolory, wcale nie musimy z nich całkowicie rezygnować. Szkło lacobel w kuchni lub lakierowane na wysoki połysk fronty meblowe sprawią, że wnętrze będzie prezentować się nie tylko elegancko, ale optycznie zyska przestrzeń dzięki połyskowi.

mała kuchnia połączona z salonem

Po drugie: unikaj nadmiaru mebli

Aby kawalerka była funkcjonalna i nie sprawiała wrażenia zagraconej, musimy do minimum ograniczyć liczbę mebli. Meblując małe pomieszczenia, trzeba wykorzystać jak najwięcej kreatywności i sprytu przy ich rozmieszczeniu. Meble do kawalerki powinny posiadać lekką formę i proste kształty. Mile widziane są również takie meble, które mogą pełnić wiele funkcji jednocześnie. Jeśli w naszej kawalerce nie ma oddzielnej sypialni, lepiej niż łóżko sprawdzi się elegancka sofa, na której w nocy można spać, a w ciągu dnia, po schowaniu pościeli, będzie pełnić funkcję wypoczynkową. Wybierając stół, warto postawić na model wielozadaniowy. Oznacza to, że stół jednocześnie będzie pełnił rolę biurka oraz miejsca do przygotowywania i spożywania posiłków. Na rynku można znaleźć wiele mebli przystosowanych specjalnie do niewielkich wnętrz. Przykładem może być zabudowa aneksu kuchennego z dodatkowymi blatami, które w każdej chwili można wysuwać i wsuwać jak szuflady. Inne możliwości na oszczędność miejsca to połączenia łóżka i biurka lub łóżko chowane w szafie albo w ścianie.

Po trzecie: otwarta przestrzeń

W przypadku mieszkań kompaktowych najlepiej jest zrezygnować z wszelkiego rodzaju ścianek działowych, parawanów itp. Rezygnując ze ścian działowych, zyskamy wrażenie większej przestrzeni. W kawalerce najlepszym pomysłem będzie wydzielenie stref, służących do wykonywania różnych czynności. W jednym miejscu znajdzie się biurko, w innym zaś osobny kącik przeznaczony na jadalnię i strefę wypoczynku. Przy takiej aranżacji przestrzeni trzeba jednak pamiętać, by nie gromadzić zbyt wielu przedmiotów. Wszystkie strefy muszą być stosunkowo niewielkie, a meble proste i lekkie, aby nie wprowadzały do wnętrza wrażenia chaosu.

pomysł na aranżacje kawalerki

Po czwarte: dobierz odpowiednie oświetlenie

W małych mieszkaniach niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Oświetlenie jest kolejnym czynnikiem, który sprawia, że wnętrze o niewielkim metrażu staje się większe niż w rzeczywistości. Światło skierowane na sufit wywoła wrażenie wysokości, a to skierowane w dół obniży pomieszczenie. W małym mieszkaniu w zasadzie każdy kąt powinien mieć swoją lampę, dzięki czemu wydzielimy poszczególne strefy w mieszkaniu i unikniemy ciemnych zakamarków. Dobrym rozwiązaniem do małych przestrzeni jest również umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach, podświetlenie obrazów lub półek. W tej roli doskonale sprawdzą się nowoczesne taśmy ledowe. Aby uniknąć przytłaczającego wrażenia ciężkości, najlepiej wybrać lampy z przezroczystego szkła.

Nawet niewielkie mieszkanie można zagospodarować w sposób funkcjonalny, estetyczny zapewniający mieszkańcom komfort użytkowania. Najważniejsze przy aranżacji nowoczesnego wnętrza o niewielkim metrażu jest odpowiednie przemyślenie układu danego pomieszczenia, właściwy dobór kolorów i umiejętne zaplanowanie umeblowania. Meble powinny spełniać swoje funkcje użytkowe, nie zajmując przy tym zbyt dużej przestrzeni.

Kinga Śliwa – Architekt wnętrz

www.kingasliwa.pl

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię