Mandale mocy. Świat oszalał na ich punkcie!

W arcybogatej kulturze Indii mandala jest motywem artystycznym sztuki buddyzmu.

Mandala

Jest rodzajem medytacji, gdzie tworzenie mandali, a następnie jej niszczenie jest drogą transformacji. Buddyjska mandala jest doskonałym połączeniem dwu figur geometrycznych, koła i kwadratu, które łączy punkt centralny, będący jednocześnie początkiem i końcem układu.

Koło

jest symbolem nieba, nieskończoności, tego, co zewnętrzne, transcendencji, pierwiastka boskiego, duchowego.
kwadrat
przedstawia pierwiastek materialny, sferę wewnętrzną, to co ludzkie, ziemskie.

 

Są różne rodzaje mandali. Istnieją mandale oczyszczające, mocy i wzmacniające. Wzmacniają określone cech lub przymioty, lub oddziaływają na określone dziedziny ludzkiego życia.

Historia

Słowo mandala wywodzi się z sanskrytu, gdzie oznacza cały świat, święty krąg, centrum, koło życia. Geometryczne wzory były symbolami religijnymi prawie wszystkich kultur od czasów neolitu. Spotykamy je w jaskiniach zamieszkałych przez człowieka pierwotnego. Najwspanialsze mandale tworzone były w Tybecie jako forma medytacji. Chrześcijanie tworzyli witraże średniowiecznych katedr w kształcie koła. Także Giordano Bruno stworzył serię mandali. Popularyzatorem mandali w świecie współczesnym był Carl Gustav Jung, który używał ich jako sposób terapii w psychoanalizie.

 

Jak zrobić mandalę mocy

Mandalę może zrobić każdy, bez specjalnego przygotowania i umiejętności plastycznych. Wystarczą dobre chęci i odpowiednie nastawienie. Mandalę mocy wykonujemy, aby zharmonizować energię pięciu elementów, które dominują w świecie i organizmie człowieka, czyli ziemię, ogień, powietrze, wodę i przestrzeń.

Przygotuj materiały, z których chcesz stworzyć mandalę. Papier, kredki, kolorowe pisaki, barwne koraliki lub ziarenka roślin, kawałki papieru kolorowego, czy skrawki materiału. Wybór zależy od twojego upodobania. Zapewnij sobie spokój, wyłącz telefon, TV i radio, zrelaksuj się. Zacznij od nakreślenia koła. Pozwól prowadzić się instynktowi, zapomnij o zasadach doboru koloru. Rysuj, nie myśląc o niczym. Zamknij oczy, może zobaczysz, co trzeba narysować, jeśli nie, po prostu rysuj. Mandala jest gotowa, jeśli uznasz, że tak jest. Nie istnieje ocena estetyczna mandali, każda jest inna i każda jest dobra.

Popularność

Niezwykła popularność mandali rozpoczęła się wraz z działalnością Carla Gustava Junga, który używał ich jako rodzaj terapii, dzięki którym leczył depresję i nerwice. Niezwykłe zainteresowanie wzbudziły książki z kolorowankami dla dorosłych, autorstwa Joahnny Basford: „Tajemny ogród” i „Zaczarowany las”. Zostały wydane również w Polsce i zawierają także mandale. Obydwie książki znalazły się na liście bestsellerów.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię