Gender, LGBTIQ+ oraz zaimki płciowe – wyjaśniamy co oznaczają poszczególne skróty

Społeczność LGBT jest zróżnicowana pod względem orientacji seksualnej jak i tożsamości płciowej.

Pomimo tego, że nazwa LGBT jako termin pojawiła się w literaturze fachowej stosunkowo niedawno, zjawiska homoseksualizmu, hermafrodytyzmu, biseksualizmu funkcjonowały od początku istnienia ludzkości. Również ostatnio poruszany temat gender nie jest nowością. Badania nad rolami i funkcjami płciowymi jakie w ramach społeczeństwa przeznacza się kobietom i mężczyznom, pojawiły po raz pierwszy się w latach 50. i 60. XX wieku.

LGBTIQ+

L

 • Lesbijka: kobieta, która jest fizycznie, romantycznie i/lub emocjonalnie zainteresowana jest innymi kobietami.

G

 • Gej: mężczyzna, który jest fizycznie, romantycznie i/lub emocjonalnie zainteresowany innymi mężczyznami.

B

 • Biseksualista: osoba, która jest fizycznie, romantycznie i/lub emocjonalnie zainteresowana kobietami i mężczyznami.

T

 • Transpłciowy: termin obejmujący osoby, których tożsamość płciowa i/lub ekspresja różnią się od płci, którą miały przypisaną przy urodzeniu. Osoby transpłciowe mogą, ale nie muszą, zdecydować się na hormonalną lub chirurgiczną zmianę swojego ciała.
 • Transseksualista: to osoba, która fizycznie przechodzi przez zmiany z mężczyzny w kobietę lub odwrotnie.

I

 • Interpłciowy: termin oznaczający osoby urodzone z dowolną liczbą różnic w zakresie cech dotyczących płci, w skład których wchodzą chromosomy, gonady, hormony płciowe lub narządy rozrodcze.

Q

 • Queer: w przeszłości „queer” było obraźliwym terminem, ale teraz niektóre osoby LGBTQ używają go do opisywania siebie i ich społeczność. Inni nadal uważają to za obraźliwe, więc najlepiej używać tego słowa tylko wtedy, gdy osoba, do której się odnosisz sama indentyfikuje się jako queer.
 • Questioning: odnosi się do osób, które wciąż są w trakcie odkrywania swojej tożsamości seksualnej, które nie są gotowe na zadeklarowanie.

+

 • Plus: który często pojawia się po akronimie obejmuje listę innych tożsamości, które mieszczą się pod parasolem „queer”. „+” ma na celu włączenie tych, którzy identyfikują się jako osoby interpłciowe, bezpłciowe, demiseksualne, niebinarne, płynne płciowo, panseksualne, poliamoryczne i wiele innych.

Gender

Coraz częściej słyszymy również o wielu rodzajach płci występujących poza tradycyjnym binarnym podziałem – kobieta i mężczyzna. Obecnie najpopularniejszymi terminami obejmującymi określenie słowa płeć są:

Agender – brak płci lub bycie bezpłciowym

Androgyne – identyfikacja gdzieś pomiędzy mężczyzną a kobietą

Bigender – mający dwie tożsamości płciowe jednocześnie lub zamiennie

Demiboy – częściowo, ale nie całkowicie, identyfikujący się jako mężczyzna, chłopiec lub osoba męska

Demigender – mający częściowy związek z jedną płcią (męską, żeńską lub inną)

Demigirl – częściowo, ale nie całkowicie, identyfikująca się jako kobieta, dziewczyna lub osoba kobieca

Enby – termin slangowy odnoszący się do osoby niebinarnej, nie wszystkie osoby niebinarne identyfikują się z tym terminem

Genderfluid – przemieszczanie się między dwiema lub więcej tożsamościami płciowymi w różnym czasie, w różnych okolicznościach itp.

Genderqueer – płeć nienormatywna lub queer, nie mająca wyłącznego związku z żadną płcią

Wielopłciowy – posiadanie więcej niż jednej płci

Neutrois – płeć neutralna lub zerowa, podobna do braku płci (agender)

Niebinarny – ogólny termin opisujący osoby, których płeć nie jest ani męska ani damska

Pangender– posiadanie wielu płci

Transfeminine lub Transfem – osoba przypisana do płci męskiej przy urodzeniu (AMAB), która identyfikuje się z płcią żeńską, ale niekoniecznie identyfikuje się jako kobieta

Transmasculine lub Transmasc – osoba przypisana do płci żeńskiej przy urodzeniu (AFAB), która identyfikuje się z płcią męską, ale niekoniecznie identyfikuje się jako mężczyzna.

Zaimki płciowe

Zaimki, w odniesieniu do tożsamości płciowej, to rzeczowniki, które odnoszą się do innej osoby zamiast jej imienia w trzeciej osobie. Tradycyjnie kobieta byłaby określana jako ona, a mężczyzna jako on. Jednak osoby niebinarne bardzo często używają ich/nich jako zaimków. Niektórymi z kombinacji zaimków płciowych używanych przez osoby nieidentyfikujące się z płcią binarną są:

 • Ze/hir
 • Xe/xem
 • Hy/hym
 • Co/cos

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię