Gorąca czekolada poprawia ciśnienie?

Popijanie gorącej czekolady w zimowe wieczory może pomóc obniżyć ciśnienie.
Jak się okazuje, gorzka czekolada i wyroby z kakao są bogate w związki chemiczne zwane flawanolami. Flawanole przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, znanego czynnika ryzyka chorób układu krążenia.

Flawonoidy to naturalnie występujące związki w roślinach. Wśród flawonoidów wyróżnia się podgrupę zwaną flawonolami. Dominują one w żywności i napojach, takich jak herbata, jabłka, winogrona, czerwone wino i kakao.

Flawanole kakaowe są wyjątkowe same w sobie – stanowią unikalną mieszankę składników odżywczych, które można znaleźć tylko w cenionych ziarnach kakaowych. Należy jednak pamiętać, że tylko czekolada o wysokiej zawartości kakao ma te zdrowotne właściwości. A każde ziarno poddane dodatkowemu przetwarzaniu – fermentacja, prażenie i alkalizacja – może doprowadzić do zniszczenia niektórych z tych unikalnych flawanoli.

Liczne badania wykazały, że flawanole kakaowe wspomagają zdrowie naczyń krwionośnych i zdrowe krążenie. Uważa się, że te właściwości flawanoli są związane z rozszerzeniem naczyń krwionośnych wywołanym przez tlenek azotu. Te właściwości mają wpływ na stan zdrowia całego organizmu , ponieważ układ krążenia jest drogą dostarczania niezbędnego tlenu i składników odżywczych do narządów i tkanek. Flawonole mają również dobre właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Są silnymi antyoksydantami niszczącymi wolne rodniki dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowania na raka trzustki. Flawanole chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Gorąca czekolada dla dwóch osób:

Składniki:

  • Pół tabliczki czekolady przynajmniej 72% lub 2 łyżki niesłodzonego kakao
  • 1 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 – 3/4 szklanki śmietanki (half&half)
  • Szczypta soli
  • Cukier wedle uznania

 

Przygotowanie:

  • w rondelku zagotuj mleko nie doprowadzając do wrzenia
  • dodaj śmietankę, cukier – opcjonalnie, czekoladę/kakao i sól – ciągle mieszając
  • gotuj przez około 2 do 3 minut, aż czekolada trochę zgęstnieje.

Smacznego!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię