Gotu kola – wąkrotka azjatycka – ratunek dla naszego mózgu

Wąkrotka azjatycka od średniowiecza jest podstawą tradycyjnej medycyny indonezyjskiej, chińskiej i ajurwedyjskiej.

Gotu kola ma właściwości: 

  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwcukrzycowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwdepresyjne i
  • poprawiające pamięć.

Rośnie w umiarkowanych i tropikalnych regionach bagnistych na całym świecie. Badania udowodniły, że może wchłaniać metale ciężkie z gleby, dlatego zaleca się wybór organicznych wersji tego zioła, aby uniknąć szkodliwego działania niebezpiecznych metali ciężkich na organizm.

Gotu kola jest również znana jako grosz bagienny i wąsik zwyczajny. W tradycyjnej medycynie chińskiej określana jest jako ji xue sao, a w medycynie ajurwedyjskiej jako brahmi.

7 korzyści zdrowotnych wąkrotki azjatyckiej:

1. Zwiększa funkcje poznawcze

Nie tylko poprawia funkcje poznawcze, ale również poprawia wydajność uczenia się i zachowanie pamięci. Efekty te można przypisać kilku czynnym składnikom zioła, z których najważniejszymi są pentacykliczne triterpeny. Niektóre badania pokazują, że gotu kola poprawia funkcje poznawcze u osób po udarze. Zioło aktywuje również pewne geny odpowiedzi przeciwutleniającej, które mogą dodatkowo wzmocnić zdolności poznawcze. Może to być również związane ze zdolnością gotu kola do zmniejszania stresu oksydacyjnego.

2. Może pomóc w leczeniu choroby Alzheimera

Gotu kola jest identyfikowana jako jeden z niewielu leków ajurwedyjskich, który odmładza nerwy i komórki mózgowe. Uważa się, że zwiększa inteligencję, pamięć i długowieczność. Zmniejsza stężenie wolnych rodników i związaną z tym śmierć komórek. Ekstrakty z gotu kola mogą również poprawiać deficyty behawioralne związane z chorobą Alzheimera. Jak wskazują badania, ekstrakty te również przywracają działanie komórkom nerwowym. Wąkrotka azjatycka osiąga to poprzez korygowanie dysfunkcji mitochondriów, która przyczynia się do neurodegeneracji i innych powiązanych chorób, takich jak choroba Alzheimera i demencja. Gotu kola pomaga również obniżyć poziom beta amyloidu we krwi związków stojących za rozwojem choroby Alzheimera.

3. Może leczyć lęk i depresję

Zioło ma działanie podobne do komercyjnych leków przeciwdepresyjnych, takich jak imipramina i diazepam, ale na niższym poziomie. Wstępne ustalenia sugerują również, że gotu kola może mieć działanie przeciwlękowe. Gotu kola może również zwiększać poziom neuroprzekaźników monoaminowych (takich jak serotonina), potencjalnie zwiększając poczucie szczęścia co pomaga w walce z depresją.

4. Może regulować ciśnienie krwi

Badania pokazują, że gotu kola może być skuteczna w leczeniu nadciśnienia żylnego (wysokiego ciśnienia w żyłach nóg). Stwierdzono, że zioło poprawia mikrokrążenie i objętość nóg u pacjentów.

5. Leczy wrzody żołądka

Gotu kola wzmacnia barierę śluzową żołądka i zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników. Może to pomóc w leczeniu wrzodów żołądka. Stwierdzono, że działanie przeciwwrzodowe zioła jest porównywalne z lekami na receptę, takimi jak famotydyna i walproinian sodu.

6. Poprawia skórę po rozstępach i bliznach

Badania pokazują, że gotu kola skutecznie pomaga w leczeniu blizn pooperacyjnych. Odpowiedzialne za to działanie saponiny, specyficzne związki zawarte w zielu działają również napinająco i ujędrniająco na skórę.

7. Przyspiesza gojenie ran

1% krem ​​z ekstraktem z gotu kola poprawia gojenie się ran przewlekłych wrzodów pod względem ich szerokości, głębokości i długości. Te właściwości leczące rany zioła można przypisać zawartym w nim fitoskładnikom.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię