Herbata Akbar – tajemnica cejlońskich upraw

Herbata to najbardziej popularny napój na świecie. Pod tym względem bije na głowę kawę, co może się wydawać zaskakujące. Nie ma w tym jednak nic dziwnego.

Bogactwo odmian roślin uprawnych, etapy rozwoju, na których zbiera się liście, czy sposób ich przetwarzania sprawiają, że herbata jest niezwykle wszechstronna, a napary powstałe z liście tej samej rośliny, w zależności od przygotowania, mogą się między sobą bardzo różnić. Nie tylko kolorem. Wśród tego bogactwa uwagę przyciąga herbata Akbar z gór Sri Lanki.

Niezwykły aromat

Domem roślin, z których jest pozyskiwana Akbar,  jest wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, słynąca z upraw herbaty na cały świat.

Choć herbata Akbar nieszczególnie wyróżnia się kolorem naparu, który jest mało przejrzysty i ma barwę przydymionego brązu, to wrażenia wizualne pokrywa aromatem i smakiem. Jest lekko pikantna, o dymnym smaku i zapachu, bardzo charakterystycznym i wyróżniającym ją spośród innych. Dzieje się tak dlatego, że odmiany, z których pozyskuje się  Akbar, rosną na bardzo dużych wysokościach.

Chłodny i wilgotny klimat powoduje powolny rozwój roślin i ich wydłużoną wegetację. To z kolei, przekłada się bezpośrednio na esencjonalność składników zawartych w liściach. Pachnąca dymem i żywicą herbata zdobyła uznanie na całym świecie. Jednak nie tylko smak jest przyczyną popularności.

Akbar – właściwości prozdrowotne

Herbata Akbar ma wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim zawiera potężną dawkę antyoksydantów. Chroni organizm przed starzeniem, likwidując wolne rodniki. Jest też elementem profilaktyki antynowotworowej. Codzienne spożywanie naparu wspomaga pracę układu krwionośnego i oczyszcza organizm. Herbata Akbar doskonale koi pragnienie. Pita może być zarówno tradycyjnie – jako gorący napar, jak i w wersji orzeźwiającej.

 

Gorąca lub mrożona

Czarna herbata Akbar nadaje się świetnie do przyrządzania tradycyjnego naparu i picia na gorąco. Ze względu na mocno cierpki smak, często dosładzana jest cukrem lub miodem. Doskonale smakuje też jako schłodzony napój podawany z dodatkiem soku owocowego lub listkami świeżych ziół. Można do niej dodać też kostki lodu. Lepiej, jednak, w czasie upałów unikać dolewania do niej soku z cytryny, czy w ogóle dodawania cytrusów. Jak wykazały badania, spożywanie owoców cytrusowych przed ekspozycją na słońce może się przyczyniać po powstawania czerniaka.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię