Hormony a tycie, czyli czy hormony powodują przyrost masy ciała po 50 roku życia

Większość osób powyżej 50 lat ma talię o przynajmniej sześć centymetrów szersza niż w wieku 20 lub 30 lat. Powodów jest wiele. Predyspozycje genetyczne, zbyt duże porcje jedzenia, siedzący tryb życia, mało ruchu, stres i nierównowaga hormonalna.

Hormony to przekaźniki chemiczne, które mają szerokie działanie. Kontrolują wzrost, rozwijają narządy płciowe, kierują poziomem cukru we krwi, wpływają na wagę, tłuszcz w ciele i masę mięśniowa.

 

Zespołu endokrynologów z MedStar Washington Hospital Center wymienia 7 hormonów, które mogą wpływać na tkankę tłuszczową w miarę starzenia się. Ale jak twierdzą, u większości osób z nadwagą hormony nie są główną przyczyną otyłości.

Hormon tarczycy – prawie 5 procent Amerykanów ma niedoczynność tarczycy. Kiedy występuje niedoczynnością gruczoł ten wytwarza zbyt mało hormonów, co spowalnia tempo metabolizmu.

1. Estrogen

Jeden z głównych hormonów płciowych u kobiet. Gdy poziom estrogenu gwałtownie spada wraz z menopauzą, kobiety mają tendencję do gromadzenia większej ilości„ trzewnej ”tkanki tłuszczowej, która znajduje się głęboko w brzuchu.

2. Testosteron

Główny hormon płciowy u mężczyzn. Testosteron wspomaga tworzenie mięśni i ubija tkankę tłuszczową. Począwszy od dwudziestego i trzydziestego roku życia, poziom tego hormonu naturalnie spada o około 5 do 10 procent na dekadę. Czy ten spadek powoduje wzrost tkanki tłuszczowej? Badania nie są jednoznaczne.

3. Leptyna

Pomaga również regulować poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi, płodność i nie tylko. Leptyna emitowana przez komórki tłuszczowe służy jako system rozpoznania, ostrzegając mózg zarówno o przyrostach, jak i stratach tkanki tłuszczowej. Wzrastający poziom tego hormonu sygnalizuje organizmowi potrzebę zrzucenia tkanki tłuszczowej.

4. Grelin

Zwany „hormonem głodu”, jest wydzielany przez żołądek podczas odczuwania głodu wędrując do mózgu, gdzie zaostrza apetyt. Ulega obniżeniu po podaniu pokarmu lub jego wprowadzeniu do żołądka. Pomaga również w utrzymaniu ruchu w przewodzie pokarmowym i ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy, układ odpornościowy i zdrowie psychiczne.

5. Insulina

Hormon ten jest uwalniany przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost poziomu cukru we krwi (glukozy) po jedzeniu, pomaga wydalić nadmiar glukozy do komórek mięśniowych i tłuszczowych. W mięśniach glukoza jest spalana jako paliwo lub magazynowana jako glikogen. W komórkach tłuszczowych można go spalić lub przekształcić w tłuszcz.

 

6. Kortyzol

Nazywany „hormonem stresu”, ponieważ jego poziom rośnie wraz ze stresem. Hormon jest również powiązany z większą talią. Badania wykazują, że osoby otyłe mają wyższy poziom kortyzolu niż inni.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię