Hunzowie – lud żyjący najdłużej na świecie

Co jakiś czas pojawia się jakaś sensacyjna wiadomość – zarówno dotycząca naszej przeszłości jak i czasów współczesnych.

Sporym zainteresowaniem cieszą się z reguły grupy lub jednostki etniczne cechujące się długowiecznością. Najlepszym przykładem są Hunzowie, spośród których wielu przeżywa wiek 100 lat. Co równie ciekawe, nawet będąc w podeszłym wieku przedstawiciele Hunzów mogą pochwalić się dobrym zdrowiem i witalnością. Ich stylem życia zainteresowali się zarówno sami naukowcy jak i ludzie chcący zapewnić sobie długie i zdrowe życie.

 

Około 50 lat temu angielski medyk dr Robert McCarrison przeprowadził badania na kontynencie azjatyckim zajmując się zdrowiem mieszkających tam ludów i ich chorobami. Nie ukrywał zdziwienia kiedy natrafiając na Hunzów mógł stwierdzić brak dolegliwości z układem trawienia, tj. choroby dwunastnicy, żołądka i wyrostka robaczkowego. Co więcej, jego badania wykazały, że wśród przedstawicieli tego plemienia rzadko występują nowotwory, stany depresyjne, lękowe, przemęczenia czy też chociażby zwykłe przeziębienie. Z równą rzadkością występuje u nich podwyższony poziom cholesterolu – co przedkłada się na zmniejszoną zachorowalność na choroby układu krążenia, w tym zawały serca. Rewelacji zdrowotnych nie zabrakło także przy obserwacji płodności – McCarrison odnotował przypadki zostania ojcem w wieku 90 lat, oraz zajścia w ciążę u 50 letnich kobiet.

Angielski uczony podjął się trudu ustalenia przyczyn zachodzenia tego rodzaju zjawisk. Ustalił, że wyjątkowe zdrowie jakim cieszą się Hunzowie zawdzięczają w głównej mierze diecie. Opiera się ona na kilku rodzajach zbóż: jęczmieniu, pszenicy, prosie i gryce. Powszechnie wykorzystywane są warzywa strączkowe (głównie fasola i groch), pomidory, szpinak, marchew, sałata, rzepa, rzodkiew, dynia oraz ziemniaki. Dieta Hunzów jest także w dużej części oparta o mleko i wytwarzane z niego produkty: masło, maślankę, lassi, sery. Wykorzystują przy tym głównie mleko kozie lub krowie. Mięso spożywane jest przez ten lud rzadko – przy specjalnych okazjach. Warto też wspomnieć, że u podstaw diety Hunzów leży specjalny rodzaj wytwarzanego przez nich chleba: czapati, który wyrabiany jest z ziarna pszenicy z dodatkiem grochu, fasoli lub jęczmienia (ziarna zbóż nie są pozbawiane otoczki, tylko mielone w całości).

 

Nieodłącznym elementem składającym się na tajemnicę długowieczności Hunzów jest również powszechne wykorzystywanie ziół oraz częste spożywanie kiełków roślin.

Workation lub bleisure – popandemiczny trend globalny

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię