Planując wycieczkę często zaraz po wyborze miejsca destynacji stresuje nas myśl o wydatkach z nią związanych. Koszty transportu, noclegów, biletów wstępu czy cen w restauracjach mogą przerażać, jednak jest na to wiele sposobów! Tanie podróżowanie możliwe jest niemalże do każdego zakątka świata.
Jeżeli naszym środkiem transportu ma być samolot, ceny biletów niższe są na przeloty w środku tygodnia i kupowane z około półtoramiesięcznym wyprzedzeniem. Powinniśmy rezerwować je na stronie linii lotniczych, nie u pośrednika.
Najbardziej atrakcyjnymi ofertami są last minute, bo nawet kilkukrotnie tańsze od normalnego biletu poza promocją. Od września do końca listopada lata się najtaniej. Kluczowe znaczenie ma również bagaż – zrezygnowanie z rejestrowanego a spakowanie się tylko w podręczny to ogromna oszczędność.
Zamiast hotelu z pokojami o podwyższonym standardzie rozważ hostel, schronisko młodzieżowe, pensjonat. Wybierz opcję bez śniadania (które często niemało kosztuje jeśli jest w formie szwedzkiego stołu) – możesz przygotować je samodzielnie, a produkty kupić w miejscowym supermarkecie lub na straganie.
Jeżeli odległość nie pozwala dotrzeć do interesujących nas atrakcji turystycznych pieszo i wiesz, że w danym miejscu kilkukrotnie będziesz korzystać z komunikacji miejskiej, zamiast kilku biletów kup dobowy lub 48-godzinny.
Niektóre muzea i inne atrakcje są bezpłatne w niektóre dni tygodnia. Rozplanuj swoją podróż tak, by móc wejść do nich z darmowym biletem wstępu. Miej na uwadze, że oglądanie Wieży Eiffla, spacer nad Tamizą lub zachwycanie się fontanną Di Trevi jest całkowicie bezkosztowe…
Chcąc poznać lokalną kuchnię a nie wydać majątku, udaj się kawałek dalej poza centrum. Poszperaj w aplikacjach z opiniami o przedsiębiorstwach turystycznych, bo możesz odkryć godne uwagi miejsca o połowę tańsze od tych zlokalizowanych w rozrywkowych dzielnicach.
Niezapomniane, pełne wrażeń budżetowe wycieczki są łatwiejsze do zrealizowania niż się wydaje. Warto się o tym przekonać!
Posłuchaj podcastów: