Dlaczego warto jeść migdały

Migdały wbrew powszechnemu przekonaniu nie są orzechami. Są to nasiona migdałowca. Drzewa migdałowe są jednymi z najwcześniejszych drzew uprawianych przez ludzi. W Jordanii archeolodzy znaleźli dowody na istnienie udomowionych drzew migdałowych sprzed około 5000 lat.

 

Migdały zawierają witaminy, minerały, białko i błonnik, dzięki czemu oferują szereg korzyści zdrowotnych. Zawierają również dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów omega-6.

Oto najbardziej wartościowe zalety zdrowotne migdałów:

1. Obniżają cholesterol

Migdały obniżają poziom złego cholesterolu

Obniżają poziom cholesterolu LDL (złego) i zawierają witaminę E, magnez i potas, co ułatwia przepływ tlenu i składników odżywczych przez krew. Zdaniem naukowców witamina E jest przeciwutleniaczem, który może pomóc zatrzymać proces utleniania, który powoduje zatykanie tętnic przez cholesterol. Ponadto same migdały nie zawierają cholesterolu.

2. Chronią przed stresem oksydacyjnym

Migdały przeciwdziałają stanom zapalnym

Migdały są naładowane przeciwutleniaczami. Przeciwutleniacze pomagają chronić przed stresem oksydacyjnym, który może uszkadzać cząsteczki w komórkach i przyczyniać się do stanów zapalnych, starzenia się i chorób, takich jak rak. Najlepiej jest spożywać te nieblanszowane, gdyż silne przeciwutleniacze w migdałach są w dużej mierze skoncentrowane w brązowej warstwie skóry.

3. Są bogate w witaminę E

Witamina E to rodzina rozpuszczalnych w tłuszczach przeciwutleniaczy. Mają one tendencję do odkładania się w błonach komórkowych organizmu, przez co chronią komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Migdały należą do najlepszych na świecie źródeł witaminy E, a zaledwie 1 uncja zapewnia 37% jej dziennego zapotrzebowania.

4. Pomagają kontrolować poziom cukru we krwi

Kolejnym dobrodziejstwem migdałów jest ich niezwykle wysoka zawartość magnezu. Magnez to minerał zaangażowany w ponad 300 procesów zachodzących w organizmie, w tym kontrolę poziomu cukru we krwi. 25–38% osób z cukrzycą typu 2 ma niedobór magnezu. Korekta tego niedoboru znacznie obniża poziom cukru we krwi i poprawia funkcje insuliny.

 

5. Korzystnie wpływają na poziom ciśnienia krwi

Magnez zawarty w migdałach dodatkowo pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z głównych czynników powodujących zawały serca, udary i niewydolność nerek. Niedobór magnezu jest silnie powiązany z wysokim ciśnieniem krwi.

6. Migdały to pożywienie budujące kości 

Migdały są naładowane fosforem, który sprzyja dobrej kondycji układu szkieletowo kostnego i zębów. Zawierają wapń, magnez, mangan, miedź, witaminę K, białko i cynk, z których wszystkie przyczyniają się do zdrowia kości.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię