Jak zaufać sobie? 8 sprawdzonych sposobów

Zaufanie do samego siebie to piękna i wartościowa rzecz, która jest silnym wsparciem w dążeniu do szczęścia i poczucia spełnienia. Ufając sobie każdy z nas może dokonać czegoś naprawdę wyjątkowego.

Zaufanie do siebie nie przychodzi niestety samo, często nie jest łatwe, w większości przypadków trzeba się go nauczyć. Jeżeli opanujemy tę sztukę pokonamy każdą przeszkodę na swojej drodze, będziemy radzić sobie z każdym zadaniem, przeciwnością i nieżyczliwą osobą. Będziemy mogli swobodnie się rozwijać i nieustannie rosnąć w siłę.

Oto konkretne korzyści płynące z zaufania do siebie:

  • wzmocnienie pewności siebie;
  • łatwiejsze podejmowanie decyzji;
  • obniżenie stresu;
  • tworzenie zdrowych relacji z innymi ludźmi;
  • lepsze zrozumienie natury mądrości.

Zdobycie zaufania do siebie wymaga wysiłku i czasu. Jest to często zadanie, które dostarcza wielu problemów. Oto kilka zadań związanych z budową zaufania, które powinny znaleźć się na liście zadań do zrobienia:

  • poznaj siebie;
  • pozwól sobie na bycie człowiekiem (ludzką rzeczą jest popełnianie błędów i korzystanie z przyjemności);
  • otaczaj się ludźmi, którzy mają na ciebie pozytywny wpływ;
  • kreuj śmiałe wizje i nie obawiaj się podejmowania prób ich realizacji;
  • nie pozwól aby strach i obawy zarządzały twoim życiem;
  • zaakceptuj niepewność oraz ryzyko, że na swojej drodze zmierzysz się z niebezpieczeństwami;
  • nie czekaj, aż sukces sam do ciebie przyjdzie – wyjdź mu naprzeciw. Życie i los nagradzają działanie, nie zaś brak zdecydowania.
  • nie wierz w to, że ktoś nieustannie spiskuje za twoimi plecami, aby utrudnić ci realizację marzeń.

Poniżej prezentujemy osiem sposobów na to, jak skutecznie wypracować zaufanie do siebie:

1. Zaakceptuj siebie

Jest to pierwszy i najważniejszy krok w badaniu zaufania do samego siebie. Jeżeli nauczymy się akceptować wszystkie swoje cechy – wady i zalety stworzymy fundament na którym możemy zbudować zaufanie. Jest to poważny krok do ugruntowania swojej osobowości, który pomoże ustalić kim naprawdę jesteśmy i jak się ze sobą czujemy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o obie więcej – poznać własną naturę i odnaleźć dla siebie miejsce dla świecie.

2. Poszukuj w sobie odpowiedzi

Jeżeli chcemy się dowiedzieć czegokolwiek, co ma faktyczną wartość musimy zajrzeć w głąb siebie. Uczenie się nie polega bowiem na bezkrytycznej akceptacji tego, co podsunie pod nos, lecz na zapoznaniu się z wiedzą i zweryfikowaniu jej prawdziwości. Jeżeli wiedz okazuje się błędna trzeba ją zmodyfikować – do tego właśnie niezbędne jest zaufanie. Dla przykładu – Gdyby Mikołaj Kopernik ni zaufał sobie, swoim umiejętnościom i odkryciu, którego dokonał, swoje dzieło – „O obrotach sfer niebieskich” wyrzuciłby do kosza – w jego czasach bowiem, wszyscy myśleli inaczej niż on.

 

3. Naucz się spędzania czasu ze sobą

Kiedy nie ufamy sobie czujemy się nieswojo, kiedy skupiamy się na własnym wnętrzu. Czasami wręcz udajemy, że mam sporo zajęć, nieustannie angażujemy się w róże czynności, myślimy o wielu nieistotnych sprawach, byleby tylko nie słuchać tego co mamy w sobie. Ta droga nie prowadzi do zaufania, należy porzucić ten nawyk odwracania się od swojego wnętrza i samego siebie i nauczyć się spędzania czasu w pojedynkę. Samotność nie jest bowiem taka zła, jeżeli człowiek wie, jak umiejętnie z niej korzystać.

4. Dotrzymuj obietnic danych sobie

Kluczem do zaufania sobie jest stanie się dla siebie najlepszym przyjacielem. Wiąże się to z koniecznością dotrzymywania obietnic składanych sobie. Podjęcie zobowiązania i ścisłe trzymanie się go w naturalny sposób buduje zaufanie. Jest to efekt odpowiedzialnego podchodzenia do własnej osoby oraz umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji. Odpowiedzialność w tym znaczeniu to świadomość siebie i otaczającego świata – pod żadnym pozorem nie oddawaj kontroli nad sobą komukolwiek innemu. W ten sposób jedynie uciekniesz od odpowiedzialności, z pewnością nie rozwiąże to problemów z brakiem zaufania.

5. Rozwijaj swoje mocne strony

Każdy człowiek posiada jakieś zdolności i talenty. Każdy sam najlepiej wie czym się wyróżnia, w czym jest dobry. Ważne jest aby nie odgrywać przed samym sobą osoby fałszywie skromnej, nie możemy pomniejszać swojej roli i swojego znaczenia – jest to wręcz szkodliwe. Mając świadomość swoich mocnych stron możemy zaufać sobie we wszystkich działania, w których wykorzystujemy posiadane przez nas umiejętności. Poprzez rozwój w dziedzinach, w których jesteśmy naprawdę dobrzy automatycznie zwiększamy pewność siebie i wzmacniamy zaufanie. Znajdujemy też odwagę do podejmowani większej ilości wyzwań, co korzystnie wpływa na rozwój osobisty.

6. Nie obawiaj się popełniania błędów

Każdy człowiek oprócz zalet posiada wady. Naturalne jest, że nie wszystko zawsze się udaje. Kiedy poniesiemy porażkę możemy usłyszeć w swojej głowie nieprzyjemny głos, który pobudza negatywne emocje. Nie musimy perfekcyjnie wykonywać każdego zadania w swoim życiu, możemy popełniać błędy – co więcej, w ich obliczu nie powinniśmy czuć się źle i wątpić w swoje możliwości. Przede wszystkim należy skupić się na tym, czego naprawdę pragniemy i dążeniu do tego. Nawet jeżeli po drodze do celi powinie się nam noga, musimy potraktować ją, jako okazję do nauki i wyciągnąć z niej wnioski.

7. Podejmuj wyzwania

Podejmowanie wyzwań to niemałe wsparcie na drodze do nabierania zaufania do samego siebie. Kiedy wychodzimy poza strefę komfortu i wykonujemy zadania sprawiające wrażenie nieosiągalnych nabieramy wiary w swoje możliwości – zwłaszcza kiedy odnosimy sukces. Jeżeli boimy się podejmować wyzwania ograniczamy siebie, stajemy się więźniami swoich (niejednokrotnie błędnych) założeń. To nie świat powstrzymuje nas przed spełnianiem marzeń, lecz my sami.

Nikt z nas nie wie, do czego tak naprawdę jest zdolny, dopóki nie zaangażuje się w sytuacje sprawiające wrażenie wykraczających poza możliwości. Oczywiście, może być tak, że rzeczy wydawające się być nieosiągalnymi właśnie takie będą, jeżeli jednak pokonamy przeciwności i osiągniemy sukces uwierzymy w siebie i nabierzemy do siebie zaufania.

8. Daj sobie czas

Jest to chyba jedna z najważniejszych zasad. Nic na świecie nie dzieje się odrazu. Na pożądane efekty działań człowieka, często długo trzeba czekać. Wielu ludzi oczekuje tymczasem, że konkretne efekty pojawią się szybko – niestety jest to niemożliwe. W każdej dziedzinie życia, także w zdobywaniu swojego zaufania musimy pogodzić się, że nie osiągniemy rezultatów od razu. Nie śpieszmy się, wykazujmy się cierpliwością – jeśli przyjmiemy taką postawę oprowadzi nas ona do pozytywnych zmian, kto sami zaczniemy dostrzegać. Zaufanie trzeba zbudować w rozsądny sposób, cały czas je pielęgnować mając otwarty umysł.

Cytaty do wykorzystania:

Johann Wolfgang von Goethe – „Jak tylko zaufasz sobie, będziesz wiedział, jak żyć”.

Oprah Winfrey – „To zaufanie do naszego ciała, umysłu i ducha pozwala nam szukać nowych przygód.”

Earl Grey Stevens – „Zaufanie, podobnie jak sztuka, nigdy nie pochodzi z posiadania wszystkich odpowiedzi, ale z otwartości na wszystkie pytania.”

Khalil Gibran – „Wątpliwość lub zaufanie, które pokładasz w innych, jest ściśle związane z wątpliwościami i zaufaniem, jakie masz w sobie.”

Scarlet Jei Saoirse – „Zaufaj sobie, nawet jeśli wiesz, że nikt inny może nie dostrzec twojej wizji lub zrozumieć twojego celu. Wierz w siebie.”

Lena Kellogg Sadler – „Zaufanie to jedyne znane lekarstwo na strach”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię