Jak zmienia się pochwa wraz z wiekiem?

Podobnie jak reszta twojego ciała, twoja pochwa również starzeje się. Szczególnie w momencie kiedy zbliżasz się do menopauzy lub jesteś w jej trakcie.

Twoja pochwa i jej części nie wyglądają ani nie funkcjonują tak samo, jak w młodszym wieku. Suchość, opadanie warg sromowy, częstsze oddawanie moczu to tylko niektóre zmiany związane z wiekiem.

Uczucie suchości

Hormon estrogenowy sprawia, że ​​tkanki pochwy są pulchne i nawilżone. Kiedy poziom estrogenu spada w okresie menopauzy, wrażliwe tkanki zostają narażone na wysuszanie. Suchość jest jednym z bardziej dokuczliwych objawów menopauzy. Może sprawić, że seks będzie niewygodny, a nawet bolesny.

 

Wypadanie włosów

Włosy przechodzą przez naturalne cykle, w których rosną przez pewien czas, a następnie wypadają. Wraz ze starzeniem się włosów skraca się ich cykl wzrostu. Dodatkowo spadek estrogenu sprawia, że ​​testosteron, który staje się dominującym hormonem w organizmie kobiety napędza wypadanie włosów. Wraz z wypadaniem większej ilości włosów zaczynają one się również przerzedzać, a nawet tracić kolor.

Luźniejsze wargi sromowe

Z wiekiem utrata elastyny ​​i kolagenu – białek, dotyczy nie tylko skóry twarzy, ale i warg sromowych. Jest to tak popularne, że obecnie istnieją zabiegi chirurgiczne ujędrniające wargi sromowe.

Opadanie miednicy

Mięśnie dna miednicy podtrzymujący macicę, pęcherz, odbytnicę i górną część pochwy. Poród i menopauza osłabiają te mięśnie, co może powodować opadanie narządów miednicy. Nazywa się to wypadaniem miednicy. Czasami narząd wpada do pochwy i tworzy wybrzuszenie. Istnieją procedury medyczne podnoszące narządy miednicy i leczące wypadanie.

Kurczenie się pochwy

Utrata estrogenu w okresie menopauzy sprawia, że ​​niegdyś rozciągliwe tkanki pochwy stają się cieńsze i mniej elastyczne. Rzadkie uprawianie seksu powoduje, że pochwa może stać się krótsza i węższa, a to powoduje ból podczas uprawiania seksu. Utrzymywanie zdrowego życia utrzymuje pochwę luźną i elastyczną.

 

Zmiany w sromie

Srom, wulwa to zewnętrzna część żeńskiego układu płciowego składa się z wzgórka łonowego, dwóch warg sromowych większych i dwóch mniejszych, spoidła przedniego i tylnego warg, wędzidełka warg sromowych, łechtaczki, napletka łechtaczki, wędzidełka łechtaczki oraz przedsionka pochwy. Nawet kolor sromu się zmienia podczas menopauzy. Jaśniejszy kolor wynika ze zmniejszonego przepływu krwi z powodu niższych poziomów estrogenów. Jest to również powód, dla którego wargi sromowe kurczą i wysuszają się.

Infekcje

Pochwa jest domem dla wielu bakterii – dobrych i złych. Utrata estrogenu w okresie menopauzy zmienia tamtejszą florę pozostawiając więcej złych bakterii niż dobrych. Dlatego kobiety mają więcej infekcji dróg moczowych wraz z wiekiem. Dopochwowa terapia estrogenowa może zwiększyć liczbę pożytecznych bakterii i zmniejszyć liczbę infekcji.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię