Przez lata pracodawcy nie patrzyli zbyt przychylnie na formę pracy zdalnej. Głównym powodem był brak kontroli nad pracownikiem. Kolejnym, brak zaufania. Wielu pracodawców uważało, że praca zdalna nie sprzyja wydajności, a wręcz prowadzi do lenistwa. Skoro nikt takiego pracownika nie nadzoruje musi się on za pewne tylko obijać.
Faktem jest, że praca zdalna wymaga bardzo wysokiej samodyscypliny i na pewno nie jest dla wszystkich. Pracownik zdalny musi sam pilnować terminów i uważać, aby nie popaść w sidła dekoncentracji i prokrastynacji.
Firma Owl Labs postanowiła przeprowadzić ankietę wśród 1 202 pracowników, aby zbadać jak to jest z tym lenistwem i brakiem kontroli oraz odpowiedzieć na pytanie ” jak zdalna praca wpływa na pracowników i organizacje, dla których pracują”.
Przedstawiciel Owl Labs powiedział: „Skoncentrowaliśmy naszą ankietę na Stanach Zjednoczonych, abyśmy mogli dowiedzieć się więcej o tym, kto pracuje zdalnie, dlaczego ludzie decydują się na pracę zdalną i jakie wyzwania napotykają w swojej pracy. Chcieliśmy również dowiedzieć się, w jaki sposób praca zdalna wpływa na szczęście, lojalność i utrzymanie pracowników, jakie szkolenia otrzymują pracownicy zdalni oraz jak pracownicy na miejscu myślą o pracy zdalnej.”
Z 1 202 ankietowanych osób 745 (62%) pracowała zdalnie w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu, a 457 (38%) pracowała w biurze. Wszystkie 1 202 osoby były zatrudnione na pełen etat.
Wyniki ankiety wykazały, że pełnoetatowi zdalni pracownicy są o 22 procent bardziej zadowoleni ze swojej pracy niż ludzie, którzy nigdy nie pracują zdalnie. Ankieta wykazała również, że pracownicy zdalni są bardziej lojalni od pracowników „na miejscu”. Zdalni pracownicy twierdzą, że najprawdopodobniej pozostaną w obecnej pracy przez następne 5 lat, o 13% więcej niż pracownicy na miejscu. Według raportu, zdalni pracownicy są nie tylko szczęśliwsi, ale również pracują więcej godzin tygodniowo w porównaniu z pracownikami na miejscu.
Respondenci zapytani dlaczego wolą pracę zdalną stwierdzili, że ta forma zatrudnienia daje im lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (91 procent), większą wydajność (79 procent) oraz mniej stresu (78 procent). 78 procent również woli pracować z domu, gdyż nie muszą dojeżdżać do pracy.
Pomimo tego, że ankieta za ankietą pokazuje, że pracownicy zdalni są bardziej wydajni i lojalni wielu managerów firm wykazuje brak zaufania do pracowników zdalnych. Może czas zrozumieć, że wydajność tak naprawdę zależy od człowieka, a nie kontroli nad nim. Bo przecież w biurze też można się obijać.