Naukowcy sporządzili mapę rozmieszczenia wszystkich 20 000 gatunków pszczół na Ziemi

489

Populacje pszczół są narażone na presję związaną z utratą siedlisk i stosowaniem pestycydów. Nowa globalna mapa pszczół ma pomóc w ochronie tych owadów.

Do tej pory informacje na temat gatunków i liczby pszczół były wielce ograniczone, szczególnie w krajach rozwijających się. Naukowcy również nie mieli wielu danych na temat gdzie na planecie znajduje się większość gatunków.

„Pszczoły zapewniają podstawowe usługi dla naszych ekosystemów i są głównymi zapylaczami wielu naszych podstawowych pokarmów. Te mapy i nasze ramy mogą stanowić podstawę przyszłych prac, umożliwiając nam lepsze zrozumienie wzorców bogactwa pszczół i zapewnienie, że zostaną one skutecznie zachowane w przyszłości” – powiedziała dr Alice Hughes z Chińskiej Akademii Nauk w Junnan.

Niektóre populacje pszczół, takie jak trzmiele w Europie i Ameryce Północnej, są dobrze zbadane. Jednak ponad 96% gatunków pszczół jest słabo udokumentowana, szczególnie tych żyjących w Azji i Afryce.

Aby stworzyć mapę, naukowcy porównali dane dotyczące występowania poszczególnych gatunków pszczół z listą kontrolną ponad 20 000 gatunków opracowaną przez dr Aschera z National University of Singapore. Dało to wyraźniejszy obraz tego, jak wiele gatunków pszczół jest rozmieszczonych na całym świecie.

Badanie potwierdziło, że w przeciwieństwie do innych stworzeń, takich jak ptaki i ssaki, więcej gatunków pszczół występuje w suchych, umiarkowanych obszarach oddalonych od biegunów niż w środowiskach tropikalnych bliżej równika. W lasach i dżunglach występuje znacznie mniej gatunków pszczół niż w środowisku pustynnym, ponieważ drzewa dostarczają pszczołom mniej pożywienia niż rośliny i kwiaty. Na półkuli północnej jest ich więcej niż na południowej.

Doktor John Ascher powiedział, że „ustanawiając wiarygodną podstawę, możemy scharakteryzować rozwój pszczół i odróżnić obszary mniej odpowiednie dla pszczół od obszarów, na których pszczoły powinny się rozwijać, ale zostały ograniczone przez zagrożenia, takie jak pestycydy czy utrata naturalnego siedliska.”

ekologia.pl