Naukowcy sporządzili mapę rozmieszczenia wszystkich 20 000 gatunków pszczół na Ziemi

Populacje pszczół są narażone na presję związaną z utratą siedlisk i stosowaniem pestycydów. Nowa globalna mapa pszczół ma pomóc w ochronie tych owadów.

Do tej pory informacje na temat gatunków i liczby pszczół były wielce ograniczone, szczególnie w krajach rozwijających się. Naukowcy również nie mieli wielu danych na temat gdzie na planecie znajduje się większość gatunków.

„Pszczoły zapewniają podstawowe usługi dla naszych ekosystemów i są głównymi zapylaczami wielu naszych podstawowych pokarmów. Te mapy i nasze ramy mogą stanowić podstawę przyszłych prac, umożliwiając nam lepsze zrozumienie wzorców bogactwa pszczół i zapewnienie, że zostaną one skutecznie zachowane w przyszłości” – powiedziała dr Alice Hughes z Chińskiej Akademii Nauk w Junnan.

Niektóre populacje pszczół, takie jak trzmiele w Europie i Ameryce Północnej, są dobrze zbadane. Jednak ponad 96% gatunków pszczół jest słabo udokumentowana, szczególnie tych żyjących w Azji i Afryce.

Aby stworzyć mapę, naukowcy porównali dane dotyczące występowania poszczególnych gatunków pszczół z listą kontrolną ponad 20 000 gatunków opracowaną przez dr Aschera z National University of Singapore. Dało to wyraźniejszy obraz tego, jak wiele gatunków pszczół jest rozmieszczonych na całym świecie.

Badanie potwierdziło, że w przeciwieństwie do innych stworzeń, takich jak ptaki i ssaki, więcej gatunków pszczół występuje w suchych, umiarkowanych obszarach oddalonych od biegunów niż w środowiskach tropikalnych bliżej równika. W lasach i dżunglach występuje znacznie mniej gatunków pszczół niż w środowisku pustynnym, ponieważ drzewa dostarczają pszczołom mniej pożywienia niż rośliny i kwiaty. Na półkuli północnej jest ich więcej niż na południowej.

Doktor John Ascher powiedział, że „ustanawiając wiarygodną podstawę, możemy scharakteryzować rozwój pszczół i odróżnić obszary mniej odpowiednie dla pszczół od obszarów, na których pszczoły powinny się rozwijać, ale zostały ograniczone przez zagrożenia, takie jak pestycydy czy utrata naturalnego siedliska.”

ekologia.pl

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię