Chcesz odstraszyć komary i muchy? Oto 10 ziół które warto zasadzić w przydomowym ogrodzie

ziola na komary

Wiele osób stosuje specjalistyczne środki do odstraszania owadów, aby przegnać nieproszonych gości. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że owady można skutecznie odstraszać w naturalny sposób – za pomocą ziół, wystarczy zasadzić je w swoim ogrodzie.

Poniżej prezentujemy listę 10 ziół, które wesprą was w alce z owadami.

1. Aksamitka

Aksamitka to piękna dekoracja ale także roślina, która wesprze walkę z owadami. Jej zapach odstrasza mszyce oraz komary.

2. Bazylia

Bazylia znana jest przede wszystkim jako przyprawa. Działa także drażniąco na insekty – jej zapach odstrasza przede wszystkim muchy i komary. Bazylia świetnie sprawdzi się na balkonie, gdzie będzie nie tylko odstraszać owady lecz będzie stanowić wsparcie dla kuchni.

Bazylia
Bazylia pospolita

3. Koper włoski

Koper włoski to kolejne zioło, które warto mieć w ogrodzie. Przyda się do przetwórstwa, m.in do ogórków kiszonych, będzie działał również odstraszająco na wszelkie szkodliwe owady.

4. Mięta pieprzowa

Roślina ta w swoich liściach zawiera liczne olejki eteryczne, które odstraszają komary oraz meszki. Szybko i bujnie się rozrasta – warto jej zapewnić sporo przestrzeni do wzrastania. Najlepiej rośnie na piaszczystej i próchnicowej glebie, lubi nasłonecznione stanowiska.

5. Lawenda

Lawendę kojarzymy głównie z przyjemnym i intensywnym zapachem, często wykorzystywana jest jako dekoracja tarasów i balkonów. Zawarte w lawendzie olejki zapachowe skutecznie odstraszają mole i komary. Jest jednak pewien minus – przyciąga osy, pszczoły, motyle i trzmiele.

 

6. Kocimiętka

Zapach kocimiętki działa odstraszająco na meszki komary, jej zapach uwielbiają koty (stąd nazwa), które lubią się w niej tarzać oraz podgryzać jej pędy.

7. Pelargonia

Pelargonia to znana i ceniona roślina ozdobna, nie przepadają za nią jednak owady. Zapach kwiatów pelargonii odstrasza meszki, komary i muchy. Warto więc umieścić te kwiaty na swoim balkonie i tarasie – będą niebagatelną ozdobą oraz zabezpiecza nas przed niechcianymi gośćmi.

8. Trawa cytrynowa

W liściach trawy cytrynowej znajduje się wiele olejków, które działają drażniąco na meszki, komary i muchy – skutecznie je odstraszając.

 

9. Rozmaryn

Rozmaryn to kolejna znana przyprawa, która okazuje się pomocną w walce z owadami. Odstrasza przede wszystkim komary.

rozmaryn
Rozmaryn

10. Mirt

Mirt wydziela olejek balsamiczny o przyjemnym dla człowieka zapachu, zapach ten równocześnie odstrasza insekty – przede wszystkim komary i muchy.

Osy w domu – co je przyciąga?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię