Kolejny wyciek z gazociągu, tym razem z Nord Stream 1

Fot. Twitter @CovertShores

Szwedzka Administracja Morska poinformowała o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1, biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego. Wcześniej podobną nieszczelność wykryto w gazociągu Nord Stream 2.

„Otrzymaliśmy informację, że tym razem są dwa wycieki z Nord Stream 1, który, choć nie działa, najprawdopodobniej zawiera gaz” – przekazał duński minister klimatu i energii Dan Jorgensen. Dodał, że te incydenty nie mają wpływu na poziom dostaw surowca do Danii. Wokół punktu wycieku Duńczycy wyznaczyli liczącą 5 mil morskich strefę bezpieczeństwa, do której nie mogą wpływać statki.

 

Wyciek z Nord Streamu 1 został po raz pierwszy wykryty w poniedziałek wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym gazociągu Nord Stream 2.

Operator sieci – Nord Stream AG – potwierdził, że w ciągu jednego dnia gazociągi doznały „bezprecedensowych uszkodzeń”. Jak dodała spółka, nie wiadomo, ile może potrwać przywracanie sprawności gazociągom. Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie. Nord Stream 1 obecnie nie przesyła gazu do Europy, a Nord Stream 2 nie został uruchomiony ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię