Kompostowanie ludzi – nowa opcja pochówku w Kalifornii

Już za pięć lat mieszkańcy Kalifornii będą mogli wybrać nową formę pochówku. W 2027 roku wejdzie w życie kompostowanie ludzi. Nową ustawę kilka dni temu podpisał gubernator Gavin Newsom.

Autorem nowej ustawy, Assembly Bill 351, jest demokrata Cistina Garcia, która chciała stworzyć stanowy proces naturalnej redukcji organicznej przyjaznej dla środowiska.

Szczątki ludzkie zakopane w wiórkach drzewnych lub innych materiałach biodegradowalnych naturalnie rozkładają się od 30 do 45 dni i zamieniają się w glebę. Gleba bogata w składniki odżywcze stworzona w wyniku procesu kompostowania może być następnie zwrócona rodzinom lub przekazana na teren objęty ochroną.

 

Zwolennicy nowej ustawy twierdzą, że nowa forma pochówku jest najlepszą formą przyjazną dla środowiska, nie powoduje emisji dwutlenku węgla, nie wykorzystuje chemikaliów do balsamowania ciał i niebiodegradowalnych trumien do ich przechowywania.

Garcia w oświadczeniu powiedziała: „Dla mnie to sprawa osobista. Jestem opiekunem. Musiałam prowadzić rozmowy z członkami mojej rodziny na temat końca życia, ich życzeń i pragnień”. Dodała, że „zmiany klimatyczne i wzrost poziomu morza stanowią bardzo realne zagrożenia dla naszego środowiska, kompostowanie jest alternatywną metodą, która nie przyczyni się do emisji do naszej atmosfery”.

Katrina Spade, dyrektor generalna Recompose, firmy z Seattle, która była pierwszą dom pogrzebowy oferującym kompostowanie powiedziała, że „to nowe prawo zapewni 39 milionom mieszkańców Kalifornii sensowną opcję pogrzebu, która oferuje znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla, wody i użytkowania gruntów w porównaniu z konwencjonalnym pochówkiem lub kremacją”.

 

Nie wszyscy są zadowoleni z wprowadzenia nowej ustawy. Kalifornijska Konferencja Katolicka twierdzi, że proces „redukuje ludzkie ciało do zwykłego towaru jednorazowego użytku”.

Kompostowanie ludzi jest droższe niż kremacja, ale tańsze niż konwencjonalny pochówek i kosztuje od 5000 do 7000 USD.

Kalifornia nie jest pierwszym stanem, który wprowadził reformę pochówków. Kompostowanie ludzi jest dostępne w Waszyngtonie, Kolorado, Oregonie i Vermont.

ZJ

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię