Kontrowersje wokół raportu ws. pedofilii w Kościele katolickim

Od kilku dni we francuskich mediach trwa debata w sprawie opublikowanego w październiku raportu komisji CIASE, który ujawnił, że ok. 330 tysięcy osób nieletnich były ofiarami czynów pedofilskich we francuskim kościele w ostatnich 70 latach.

Ustalenia raportu skrytykowali katoliccy intelektualiści oraz Watykan. Ich zdaniem dane podane przez komisję są zdecydowanie zawyżone.

Raport komisji CIASE skrytykowali członkowie Katolickiej Akademii Francji. Zarzucili autorom „błędną i sprzeczną metodologię”, „brak rygoru naukowego” i „uprzedzenie względem Kościoła”. Jak tłumaczą, liczba 330 tysięcy ofiar pedofilii w Kościele podana przez komisję wynika z obliczeń statystycznych i z nierzetelnego internetowego sondażu.

Krytycy raportu zauważyli również, że jego autorzy przeprowadzili inne badania – ich zdaniem bardziej wiarygodne – na podstawie archiwaliów kościelnych. Wskazują one, że liczba ofiar pedofilii w Kościele jest dziesięciokrotnie mniejsza niż ta, która została przekazana opinii publicznej.

Jak pisze Le Figaro, wątpliwości w sprawie ustaleń komisji CIASE wyraził też papież, który wezwał do „ostrożnej interpretacji” raportu.
Z kolei hierarchowie francuskiego kościoła, którzy spotkali się w poniedziałek z Franciszkiem twierdzą, że stolica apostolska nie kwestionuje ustaleń komisji, i popiera działania francuskiego episkopatu w walce z pedofilią.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię