Unikaj ich jak ognia! 8 substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i zdrowie całego organizmu

jedzenie

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną znajdują się w naszej żywności, wodzie i wielu innych popularnych produktach codziennego użytku.

Te szkodliwe substancje chemiczne mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Zaburzają nie tylko pracę systemu endokrynologicznego, ale i całego organizmu. Niektóre zwiększają produkcje hormonów, inne zmniejszają lub imitują hormony, zmieniają jeden hormon w drugi. Prowadzą do wad rozwojowych, zwiększają ryzyko zachorowań na raka, zaburzają funkcje reprodukcyjne, osłabiają układ odpornościowy i nerwowy.

 

Oto 8 najgorszych substancji, których powinniśmy unikać jak ognia:

1. BPA

BPA jest powiązany ze wszystkim, od raka piersi i innych nowotworów po problemy z reprodukcją, otyłość, wczesne dojrzewanie i choroby serca, a według rządowych testów 93% Amerykanów ma BPA w swoich ciałach. BPA został znaleziony w ludzkiej krwi, moczu, mleku matek i krwi pępowinowej.

Jak uniknąć BPA?

Wiele puszek na żywność jest wyłożonych BPA. Zanim kupisz sprawdź, które firmy nie używają BPA lub podobnych chemikaliów w swoich produktach. Nie zbieraj paragonów ponieważ papier termiczny jest często powlekany BPA. Unikaj tworzyw sztucznych oznaczonych „PC” w przypadku poliwęglanu lub etykietą recyklingu nr 7.

2. Atrazyna

Atrazyna jest szeroko stosowana w większości upraw kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. Jest wszechobecna w wodzie pitnej. Atrazynę powiązano z nowotworami piersi, opóźnionym dojrzewaniem i zapaleniem prostaty.

Jak uniknąć atrazyny?

Kupując produkty ekologiczne i używając filtrów dowody pitnej z certyfikatem usuwania atrazyny.

3. Ftalany

Substancje chemiczne zwane ftalanami mogą wyzwalać tak zwaną „sygnalizację śmiertelną”, która prowadzić może do przedwczesnego umierania komórek. Sygnalizacja ta wysyłana jest najczęściej do komórek jąder powodując ich przedwczesną śmierć. Dodatkowo badania powiązały ftalany ze zmianami hormonalnymi, niższą liczbą plemników, mniej ruchliwymi plemnikami, wadami wrodzonymi w męskim układzie rozrodczym, otyłością, cukrzycą i zaburzeniami czynności tarczycy.

Jak uniknąć ftalanów?

Unikając plastikowych pojemników na żywność, zabawek dla dziec i folii z PVC, która ma etykietę recyklingu #3. Niektóre produkty do higieny osobistej również zawierają ftalany, więc czytaj etykiety i unikaj produktów, które po prostu zawierają dodany „zapach”, ponieważ ten ogólny termin oznacza czasami ukryte ftalany.

4. Nadchloran

Jest to składnik paliwa rakietowego. Składnik te zanieczyszcza również większość produktów żywnościowych i mleka. Nadchloran konkuruje z jodem, którego tarczyca potrzebuje do wytwarzania hormonów tarczycy. Jeśli spożyjesz go zbyt dużo, możesz zmienić równowagę hormonów tarczycy.

Jak uniknąć nadchloran?

Według ekspertów jest to prawie niemożliwe. Lekarze zalecają, aby upewnić się, że spożywa się wystarczającą ilość jodu.

 

5. Arszenik

Ta toksyczna substancja znajduje się w naszym jedzeniu i wodach pitnych oraz kosmetykach. W mniejszych ilościach arszenik może powodować raka skóry, pęcherza i płuc oraz zakłóca normalne funkcjonowanie hormonów.

Jak uniknąć arszeniku?

Stosując filtr do wody, który obniża poziom arszeniku. Kupuj naturalne kosmetyki.

6. Ołów

Ołów jest toksyczny, zwłaszcza dla dzieci. Uszkadza prawie każdy układ narządów w ciele, w tym hormonalny. Powoduje trwałe uszkodzenia mózgu, obniżone IQ, utratę słuchu, poronienia, przedwczesne porody, podwyższone ciśnienie krwi, uszkodzenie nerek i problemy z układem nerwowym.

Jak uniknąć ołowiu?

Utrzymuj swój dom w czystości i dobrym stanie. Krusząca się stara farba jest głównym źródłem narażenia na ołów, więc pozbądź się jej ostrożnie. Dobry filtr do wody może również zmniejszyć narażenie na ołów w wodzie pitnej.

 

7. Chemikalia perfluorowane (PFC)

Perfluorowane chemikalia używane do produkcji naczyń kuchennych z powłoką zapobiegającą przywieraniu mogą przywierać do nas. Badania pokazują, że 9% Amerykanów ma je w swoich ciałach. Jeden ze związków znajdujących się w PFC, PFOA jest „całkowicie odporny na biodegradację”. Narażenie na PFOA wiąże się między innymi z obniżoną jakością nasienia, niską masą urodzeniową, chorobami nerek, chorobami tarczycy i wysokim poziomem cholesterolu i problemami hormonalnymi.

Jak uniknąć PFC?

Nie kupuj nieprzywierających garnków i patelni oraz odzieży i dywanów odpornych na plamy.

8. Insektycydy fosforoorganiczne

Takie jak diazynon są jednym z rodzajów pestycydów, które działają uszkadzając enzym w organizmie zwany acetylocholinoesterazą. Enzym ten ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania sygnałów nerwowych w ciele. Zakłócają one również sposobu, w jaki testosteron komunikuje się z komórkami, obniżają poziom testosteronu i zmieniają poziom hormonu tarczycy.
Znajdują zastosowanie w rolnictwie, domu, ogrodach i praktyce weterynaryjnej. W USA legalnie używane są: acefat, bensulid, chloropiryfos, diazynon, dimetoat, etoprofos, malation, naled, foran i fosmet i zarejestrowane do stosowania w kategorii „uprawy rolnicze”.

Jak uniknąć insektycydów fosforoorganicznych?

Kupując produkty ekologiczne.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię