Herbata z lipy nie tylko świetnie smakuje i ma wspaniały aromat, ale od setek lat jest stosowana w celach leczniczych. Lipa zawiera duże ilości witamin, przeciwutleniaczy i olejków eterycznych.
Wspomaga układ nerwowy, obniża ból i stany zapalne, reguluje ciśnienie a nawet działa moczopędnie. Od setek lat jest również ceniona za swoje silne właściwości uspokajające.
1. Herbata z lipy zmniejsza stany zapalne i ból
Możliwość zmniejszenia stanu zapalnego jest ważną częścią każdego leczenia. Udowodniono, że kwercetyna, przeciwutleniacz znajdujący się w herbacie z lipy, skutecznie zwalcza stany zapalne, zwłaszcza serca i reszty układu sercowo-naczyniowego. Wykazano również, że herbata ta łagodzi ból, szczególnie ból związany z upałem, podrażnieniami skóry oraz skurczami mięśni i stawów.
Dodatkowo herbata z lipy ma działanie przeciwskurczowe dzięki czemu łagodzi skurcze, które powodują migreny, napięcie mięśni i bóle menstruacyjne.
2. Herbata z lipy łagodzi stres i niepokój
Ekstrakty z pąków Tilia tomentosa Moench (TTBE) znajdują się w lipie. Badania wykazały, że związek ten jest skuteczny w zmniejszaniu lęku i łagodzeniu stresu.
Lipa zawiera środek przeciwlękowy, który może zmniejszyć lęk, ograniczając zdolność ciała do zbytniego podniecenia.
3. Herbata z lipy obniża ciśnienie krwi
Lipa zawiera tilirozyd flawonoidowy , który zmniejsza nadciśnienie. Tilirozyd, przeciwutleniacz, wpływa na kanały wapniowe w sercu. Wapń odgrywa rolę w skurczach mięśni serca. Składniki w lipie oraz jej liściach i kwiatach działają również rozszerzająco na naczynia i obniżają ciśnienie krwi.
4. Herbata z lipy promuje relaks
Ekstrakt z pąków Tilia tomentosa, rodzaju lipy, ma silne właściwości uspokajające. Naukowcy twierdzą, że ten ekstrakt naśladuje aktywność kwasu gaba-aminomasłowego (GABA), substancji chemicznej mózgu, która hamuje pobudliwość ludzkiego układu nerwowego.
5. Herbata z lipy pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych
Przewlekły stan zapalny może przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń, w tym cukrzycy typu 2 i raka. Przeciwutleniacze to związki, które pomagają zwalczać stany zapalne, potencjalnie zmniejszając ryzyko choroby. Flawonoidy są rodzajem przeciwutleniaczy, które występują w kwiatach Tilia, podczas gdy tiliroside, kwercetyna i kempferol znajdują się w pąkach lipy. Tiliroside jest silnym przeciwutleniaczem, który działa poprzez wymiatanie wolnych rodników z organizmu. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia oksydacyjne, które w konsekwencji mogą prowadzić do stanu zapalnego. Badania wykazują, że kaempferol ma właściwości zwalczające raka.
6. Herbata z lipy ma działanie moczopędne
Wewnętrzna kora drzewa Tilia ma działanie moczopędne – diuretyczne i napotne. Diuretyk to substancja, która zachęca organizm do wydalania większej ilości płynów, podczas gdy środek napotny to substancja używana do schładzania gorączki poprzez pobudzanie potu.
7. Herbatka z lipy wspomaga sen
Związki roślinne lipy mają silne właściwości uspokajające, które mogą sprzyjać relaksacji prowadzącej do snu. Naukowcy uważają, że ekstrakt z lipy działa uspokajająco na centralny układ nerwowy, powodując senność.