Okinawa – Kraina nieśmiertelnych

Okinawa, wyspa na południowym krańcu Japonii znana jest jako kraina nieśmiertelnych. Historycznie jest domem dla najstarszych ludzi na świecie.

Gdzie ludzie żyją najdłużej?

Nigdzie indziej na Ziemi ludzie nie żyją dłużej niż w Japonii. Nigdzie w Japonii ludzie nie żyją dłużej niż na tej otoczonej koralowcami wyspie Okinawa. Wśród mieszkańców Okinawa choroby nowotworowe, choroby serca i demencja prawie nie występują, a kobiety żyją tam dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

okinawa kobieta

Mieszkańcy doświadczają o 80 procent mniej ataków serca niż mieszkańcy Ameryki Północnej i mają dwa razy większą szansę na przeżycie, jeśli mają atak serca. Udar, nowotwory związane z hormonami i demencja oraz choroby związane z otyłością są rzadkie. Nawet kości u osób starszych są mocniejsze niż gdziekolwiek indziej na świecie. Prawie 75% mieszkańców wyspy w wieku 97 lat funkcjonuje samodzielnie.

Sekret ich dobrego zdrowia tkwi głównie w ich diecie i wyborze stylu życia.

Lokalna dieta jest bogata w warzywa, produkty sojowe i owoce morza, z bardzo małą ilością przetworzonej żywności. Spożywane przez mieszkańców pokarmy są bogate w flawonoidy, karotenoidy, witaminę E, likopen i białka. Dieta ta zmniejsza ryzyko chorób serca, demencji, a nawet niektórych rodzajów raka. To, wraz z mniejszymi porcjami podczas posiłków, wydaje się być jednym z najbardziej wpływowych czynników na długowieczność mieszkańców tego regionu.

Oprócz diety naukowcy wymieniają trzy dodatkowe ważne sekrety długowiecznego życia wyspiarzy – hara hachi bu, ikigai oraz moai.

Hara hachi bu oznacza nie przejadanie się, czyli spożywanie posiłku do momentu aż czujemy się w 80 procentach pełni. Jest to totalnym zaprzeczeniem kultury jedzenia w Ameryce, gdzie po każdym posiłku czujemy się nadęci, napchani, nie możemy oddychać i brak nam energii.

Ikigai oznacza sens życia, powód dla którego warto jest się przebudzić każdego ranka. Osoby, które mają wyraźny cel w życiu są nie tylko zdrowsze na ciele, ale również ich mózgi pracują lepiej. Starsi mieszkańcy nie przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Z reguły pracują nawet w wieku 80 plus. Dzięki temu przez całe życie czują się potrzebni.

Moai to życie prowadzone z głębokimi więziami społecznymi. Kiedy jesteśmy częścią większej społeczności jesteśmy bardziej pozytywni, mamy mniej obaw przed niepewnym jutrem i czujemy się bezpiecznie. Solidna struktura wsparcia zmniejsza stres i promuje zdrowie psychiczne.

Badania wykazują, że długość życia przeciętnego człowieka w 20% zależy od genetyki, a w 80% od środowiska i stylu życia. Oznacza to, że każdy z nas, bez znaczenia na to gdzie mieszka i co ma zapisane w genach jest w stanie stworzyć swoją własną krainę nieśmiertelności.

 

ZJ/ZSS

Maksymalny możliwy wiek człowieka: Naukowcy odkrywają tajemnice starzenia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię