Okinawa – Kraina nieśmiertelnych

Okinawa, wyspa na południowym krańcu Japonii znana jest jako kraina nieśmiertelnych. Historycznie jest domem dla najstarszych ludzi na świecie.

Nigdzie indziej na Ziemi ludzie nie żyją dłużej niż w Japonii. Nigdzie w Japonii ludzie nie żyją dłużej niż na tej otoczonej koralowcami wyspie Okinawa. Wśród mieszkańców Okinawa choroby nowotworowe, choroby serca i demencja prawie nie występują, a kobiety żyją tam dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Mieszkańcy doświadczają o 80 procent mniej ataków serca niż mieszkańcy Ameryki Północnej i mają dwa razy większą szansę na przeżycie, jeśli mają atak serca. Udar, nowotwory związane z hormonami i demencja oraz choroby związane z otyłością są rzadkie. Nawet kości u osób starszych są mocniejsze niż gdziekolwiek indziej na świecie. Prawie 75% mieszkańców wyspy w wieku 97 lat funkcjonuje samodzielnie. Sekret ich dobrego zdrowia tkwi głównie w ich diecie i wyborze stylu życia.

 

Lokalna dieta jest bogata w warzywa, produkty sojowe i owoce morza, z bardzo małą ilością przetworzonej żywności. Spożywane przez mieszkańców pokarmy są bogate w flawonoidy, karotenoidy, witaminę E, likopen i białka. Dieta ta zmniejsza ryzyko chorób serca, demencji, a nawet niektórych rodzajów raka. To, wraz z mniejszymi porcjami podczas posiłków, wydaje się być jednym z najbardziej wpływowych czynników na długowieczność mieszkańców tego regionu.

Oprócz diety naukowcy wymieniają trzy dodatkowe ważne sekrety długowiecznego życia wyspiarzy – hara hachi bu, ikigai oraz moai.

Hara hachi bu oznacza nie przejadanie się, czyli spożywanie posiłku do momentu aż czujemy się w 80 procentach pełni. Jest to totalnym zaprzeczeniem kultury jedzenia w Ameryce, gdzie po każdym posiłku czujemy się nadęci, napchani, nie możemy oddychać i brak nam energii.

 

Ikigai oznacza sens życia, powód dla którego warto jest się przebudzić każdego ranka. Osoby, które mają wyraźny cel w życiu są nie tylko zdrowsze na ciele, ale również ich mózgi pracują lepiej. Starsi mieszkańcy nie przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Z reguły pracują nawet w wieku 80 plus. Dzięki temu przez całe życie czują się potrzebni.

Moai to życie prowadzone z głębokimi więziami społecznymi. Kiedy jesteśmy częścią większej społeczności jesteśmy bardziej pozytywni, mamy mniej obaw przed niepewnym jutrem i czujemy się bezpiecznie. Solidna struktura wsparcia zmniejsza stres i promuje zdrowie psychiczne.

Badania wykazują, że długość życia przeciętnego człowieka w 20% zależy od genetyki, a w 80% od środowiska i stylu życia. Oznacza to, że każdy z nas, bez znaczenia na to gdzie mieszka i co ma zapisane w genach jest w stanie stworzyć swoją własną krainę nieśmiertelności.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię