20 przedziwnych praw stanowych w USA

osiol

Stany Zjednoczone są znane na całym świecie nie tylko z wielkich miast, malowniczych krajobrazów i różnorodności kulturowej, ale także z niektórych przepisów prawnych, które mogą przyprawić o zdziwienie.

Pomimo że większość z tych praw wydaje się być zdeaktualizowana lub mało praktyczna, nadal istnieją i dodają nieco surrealistycznego smaczku do amerykańskiej rzeczywistości. Oto 20 zaskakujących i często nie do uwierzenia przepisów w Stanach Zjednoczonych

Jakie są prawa stanowe w USA?

1. W Massachusetts nie można nosić falbanek bez odpowiedniego zezwolenia

W Massachusetts powinno się pamiętać, że noszenie falbanek jest aktem wymagającym specjalnego zezwolenia. O ile nie zamierzacie zorganizować pokazu mody falbankowej, to lepiej darować sobie takowe pozwolenia i… falbanki.

2. W Alabamie zabronione jest noszenie maseczki, chyba że jesteś poniżej 16. roku życia.

Dorosłym w Alabamie nie wolno nosić masek. Co ciekawe, nie ma ograniczeń wiekowych dla innych dodatków do stroju.

3. W Georgii nie można przewozić kurczaków bez biletów na drodze kolejowej.

Przepis ten może wydawać się absurdalny, ale w Georgii kurczaki muszą posiadać bilety na przejazd kolejowy. Zastanawiamy się, jakie byłyby ceny biletów dla kurczaków w momencie ustanawiania tego prawa.

kurczak kogut

4. W Kentucky nie można podawać niedźwiedziom alkoholu

Jeśli jesteś posiadaczem niedźwiedzi w Kentucky, lepiej trzymaj je z dala od alkoholu. W tym stanie nie można podawać alkoholu niedźwiedziom, co wydaje się być całkiem zrozumiałe.

5. W Teksasie zakazane jest posiadanie lub sprzedawanie ludzkich oczu.

W Teksasie jest prawo zakazujące posiadania lub sprzedawania ludzkich oczu. To przepis, który wzbudza wiele pytań i od lat pozostaje zagadką.

6. W New Jersey nie wolno przeklinać w obecności martwego ciała

W New Jersey przeklinanie w obecności zmarłego jest nielegalne. To przepis, który wydaje się być nie tylko dziwny, ale i trudny do ogarnięcia

trumna

7. W Vermont zakazane jest pokazywanie zębów na ulicy.

Jeśli podróżujesz po Vermont, pamiętaj, aby nie pokazywać zębów. To jedno z tych praw, które wydają się być kompletnie absurdalne.

8. W Pensylwanii jest zabronione mycie osła w wannie w obecności innych ludzi

Jeśli posiadasz osła i zamierzasz go umyć w wannie, upewnij się, że nie ma innych ludzi w pobliżu. W Pensylwanii mycie osła w wannie w obecności innych osób jest nielegalne.

osiol

9. W Kansas zakazane jest chodzenie po ulicy z nożem, który jest dłuższy niż wykałaczka do zębów.

W Kansas nie możesz nosić noża dłuższego niż wykałaczka do zębów. To prawo wydaje się być bardziej absurdalne niż praktyczne.

10. W Iowa zakazane jest łapanie ryb z pomocą dynamitu

Może to wydawać się oczywiste, ale w stanie Iowa istnieje specjalne prawo zakazujące łapania ryb z użyciem dynamitu. Trzeba przyznać, że jest to przepis, który nie powinien być potrzebny.

11. W Maryland nie można nosić spodni pod spódnicą

W Maryland mężczyźni nie mogą nosić spodni pod spódnicami. To jedno z tych praw, które wydają się być kompletnie bez sensu.

12. W Wirginii jest zakazane posiadanie przypiętego do swojego auta plastikowego nosa renifera, jeśli nie jest to okres świąteczny.

Jeśli jesteś fanem ozdób na Boże Narodzenie i posiadasz plastikowego nosa renifera, upewnij się, że tylko w okresie świątecznym przypinasz go do swojego samochodu. W innym przypadku naruszasz prawo w Wirginii.

13. W Dakota Południowa nie wolno nosić kapelusza w kościele, który zakrywa więcej niż 1/2 cala ucha

W Dakota Południowa wybierając się do kościoła, nie możesz nosić kapelusza, który zakrywa więcej niż pół cala ucha. To prawo może wydawać się być nieco nadmiernie rygorystyczne.

 

14. W Missisipi jest zabronione zmuszać zwierzę do jazdy na dachu samochodu

Jeśli jesteś w Missisipi i posiadasz zwierzę, nie możesz zmuszać go do jazdy na dachu samochodu. To przepis, który podnosi pewne pytania o praktyczność, ale jednocześnie wskazuje na dbałość o dobrostan zwierząt.

15. Nie można karmić dzikich zwierząt piłeczkami do baseballa w Los Angeles

Jeśli planujesz karmić dzikie zwierzęta w Los Angeles, lepiej zrezygnuj z piłeczek do baseballa – to nielegalne.

16. W Wirginii nie wolno pić piwa w trakcie gry w kręgle

W Wirginii możesz grać w kręgle, ale nie możesz pić piwa podczas gry. To przepis, który może zaskoczyć wielu miłośników tej rozrywki

gra w kregle

17. Zakaz skakania z budynku w Nowym Jorku

Chociaż wiele osób mogłoby się spodziewać, że skakanie z budynków jest już zakazane, w Nowym Jorku istnieje specjalny przepis zabraniający tego rodzaju aktywności.

18. Zabronione jest łapanie ryb gołymi rękoma w Kolorado

Jeśli jesteś miłośnikiem wędkowania, w Kolorado lepiej nie próbuj złapać ryby gołymi rękoma – to nielegalne!

19. Zakaz lizania żab w Kalifornii

W Kalifornii istnieje przepis zabraniający lizania żab. To prawo wydaje się być bardziej kierowane do dzieci, które mogą próbować tego rodzaju zabawy, ale jest to nadal dość nietypowe.

20. Zakaz posiadania karaluchów jako zwierząt domowych w Kentucky

W Kentucky nie wolno trzymać karaluchów jako zwierząt domowych. To prawo wydaje się być całkiem rozsądne, ale może być trudne do egzekwowania.

Te niezwykłe przepisy stanowią jedynie niewielką część amerykańskiej kodyfikacji prawnej, ale są doskonałym przykładem na to, jak różnorodne i czasem surrealistyczne mogą być przepisy prawne w Stanach Zjednoczonych.

Choć większość z nich nie jest już aktywnie egzekwowana, nadal pozostają częścią kultury prawnej tego kraju i dodają nieco koloru do amerykańskiego życia codziennego.

Nadchodzi nowa era podróżowania do Europy z USA – ETIAS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię