Ku recesji

Zgodnie z przewidywaniami rynek i branża nieruchomosci przeżywa rewolucję. Nie tylko rosnące stopy procentowe „wysadzając z siodła” coraz większą ilość potencjalnych kupujących, trzęsienie ziemi przeżywa cala branża kredytów hipotecznych zwalniając w ostatnich dniach dziesiątki tysięcy pracownikow.

Czy za Lending Industry podążać będą inne branże? Czy z 3.6% bezrobocia zobaczymy na początku przyszłego roku 6.3? – Czas pokaże. Sygnały nie są optymistyczne. Po dwóch latach wspierania stimulusami Amerykanie budzą się „z ręką w nocniku:” brakiem zapasów gotówki, która wydali na podróże i artykuły konsumpcyjne jak nowy telewizor 80 cali, gigantyczną ratą kredytu za nowo kupiony dom, rosnącymi podatkami i kosztami posiadania (np remonty).

Na dodatek zamyka się powoli furtka – szansa na znalezienie lepiej płatnej pracy, awans czy wynegocjowania lepszych warunków. I chodź podnoszenie stop procentowych to sprawdzony sposób na ochłodzenie rozgrzanej gospodarki, dla rynku nieruchomosci niewiele to zmieni: low inwertory czyli nie wystarczającą ilość ofert na rynku kontynuowana będzie na lat podczas gdy inflacja i coraz bardziej prawdopodobna recesja odbija się na sektorze deweloperskim, który nie pozbierał się jeszcze po kryzysie lat 2008-2012 jeśli chodzi o ilość oddawanych „pod klucz” projektów. I chodź przed nami trudne miesiące, być może lata rozpoczynająca się „bessa” w ekonomii ma wiele podobieństw do poprzedniego kryzysu, owe „low inventory” (moim osobistym zdaniem, a nie różnice w wydajności kredytowej Amerykanów – jak twierdzą inni w branży) jest najważniejszym czynnikiem wskazującym iż nie czeka nas „powtórka z rozrywki” czy „deale” w postaci nieruchomosci po $40,000.

 

W kryzys 2008 wchodziliśmy w USA z 3.6 miliona nieruchomosci na rynku. W Pandemie koronawirus weszliśmy z nieco ponad 900 tysiącami ofert i liczba ta nieznacznie się zmieniła.

Komentuja: Sergiusz „Sergio” Zgrzebski – Keller Williams Premiere Properties

Tomasz Tarkowski – PrimeCredit Advisors

Łukasz Majkut – Rosso Recruiting

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię